Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym…
2021-09-24, 08:53 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie

Małgorzata Oleksiewicz o rosnącym zainteresowaniu programem "Czyste powietrze"
- Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu od początku roku. To 40% wszystkich wniosków przyjętych od uruchomienia programu, który trwa 3 lata - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu.
Wojewódzkie fundusze w całej Polsce przyjmują łącznie ponad 4 tys. wniosków tygodniowo, a Kierownictwo NFOŚiGW spodziewa się, że pd koniec roku może to być nawet 5 tys. tygodniowo.

- Program przyspieszył bo został uproszczony, a w tym roku wnioski można składać także w urzędach gmin i w bankach. W naszym województwie porozumienie w tej sprawie podpisało z nami 51 gmin - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.

Światowa Organizacja Zdrowia zaostrzyła w środę (22.09) wytyczne odnośnie norm pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10, a także dwutlenku azotu. W przypadku PM 2.5 roczny standard został zaostrzony dwukrotnie, a dla dwutlenku azotu – czterokrotnie. Jeśli chodzi o PM10 poziom akceptowalnego stężenia średniorocznego obniżono o 25 proc.
To również wpłynie na wzrost liczby składanych wniosków o dotacje na wymianę tzw. "kopciuchów".

- Tylko do końca roku finansujemy wymianę kopciucha na nowy kocioł na węgiel. Potem kotłów węglowych nie będziemy już dotować. Spodziewamy się więc, że pod koniec roku wniosków o dotację tych, którzy chcą nowy kocioł węglowy będzie więcej.

Mieszkańcy Opolszczyzny najczęściej wymieniają stare kotły na kotły gazowe i kotły na biomasę.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także program Moja Woda. W drugiej edycji złożono ponad 600 wniosków. Wszystkie zostały już rozpatrzone. Pieniądze są sukcesywnie wypłacane.

- Przede wszystkim beneficjenci chcieli zbierać wodę deszczową z rynien, dachów i składować ją w zbiornikach. Wiele osób zdecydowało się na rozprowadzenie tej wody na posesję, do podlewania ogrodów. Tylko kilka, lub kilkanaście wniosków dotyczyło założenie oczka wodnego - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.

Zobacz także

2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej 2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »