Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym…
2021-09-24, 08:53 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie

Małgorzata Oleksiewicz o rosnącym zainteresowaniu programem "Czyste powietrze"
- Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu od początku roku. To 40% wszystkich wniosków przyjętych od uruchomienia programu, który trwa 3 lata - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu.
Wojewódzkie fundusze w całej Polsce przyjmują łącznie ponad 4 tys. wniosków tygodniowo, a Kierownictwo NFOŚiGW spodziewa się, że pd koniec roku może to być nawet 5 tys. tygodniowo.

- Program przyspieszył bo został uproszczony, a w tym roku wnioski można składać także w urzędach gmin i w bankach. W naszym województwie porozumienie w tej sprawie podpisało z nami 51 gmin - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.

Światowa Organizacja Zdrowia zaostrzyła w środę (22.09) wytyczne odnośnie norm pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10, a także dwutlenku azotu. W przypadku PM 2.5 roczny standard został zaostrzony dwukrotnie, a dla dwutlenku azotu – czterokrotnie. Jeśli chodzi o PM10 poziom akceptowalnego stężenia średniorocznego obniżono o 25 proc.
To również wpłynie na wzrost liczby składanych wniosków o dotacje na wymianę tzw. "kopciuchów".

- Tylko do końca roku finansujemy wymianę kopciucha na nowy kocioł na węgiel. Potem kotłów węglowych nie będziemy już dotować. Spodziewamy się więc, że pod koniec roku wniosków o dotację tych, którzy chcą nowy kocioł węglowy będzie więcej.

Mieszkańcy Opolszczyzny najczęściej wymieniają stare kotły na kotły gazowe i kotły na biomasę.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także program Moja Woda. W drugiej edycji złożono ponad 600 wniosków. Wszystkie zostały już rozpatrzone. Pieniądze są sukcesywnie wypłacane.

- Przede wszystkim beneficjenci chcieli zbierać wodę deszczową z rynien, dachów i składować ją w zbiornikach. Wiele osób zdecydowało się na rozprowadzenie tej wody na posesję, do podlewania ogrodów. Tylko kilka, lub kilkanaście wniosków dotyczyło założenie oczka wodnego - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.

Zobacz także

2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej 2021-10-25, godz. 15:24 Janusz Kowalski o chęci pozbawienia mniejszości niemieckiej pieniędzy, inicjatywie dot. dworca PKP w Opolu i polexi… - Przygotowuję poprawkę, aby wykreślić wszystkie pieniądze, które są przeznaczane dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Chce by przeznaczono je na naukę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »