Wojewódzkie fundusze w całej Polsce przyjmują łącznie ponad 4 tys. wniosków tygodniowo, a Kierownictwo NFOŚiGW spodziewa się, że pd koniec roku może to być nawet 5 tys. tygodniowo.
- Program przyspieszył bo został uproszczony, a w tym roku wnioski można składać także w urzędach gmin i w bankach. W naszym województwie porozumienie w tej sprawie podpisało z nami 51 gmin - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.
Światowa Organizacja Zdrowia zaostrzyła w środę (22.09) wytyczne odnośnie norm pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10, a także dwutlenku azotu. W przypadku PM 2.5 roczny standard został zaostrzony dwukrotnie, a dla dwutlenku azotu – czterokrotnie. Jeśli chodzi o PM10 poziom akceptowalnego stężenia średniorocznego obniżono o 25 proc.
To również wpłynie na wzrost liczby składanych wniosków o dotacje na wymianę tzw. "kopciuchów".
- Tylko do końca roku finansujemy wymianę kopciucha na nowy kocioł na węgiel. Potem kotłów węglowych nie będziemy już dotować. Spodziewamy się więc, że pod koniec roku wniosków o dotację tych, którzy chcą nowy kocioł węglowy będzie więcej.
Mieszkańcy Opolszczyzny najczęściej wymieniają stare kotły na kotły gazowe i kotły na biomasę.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także program Moja Woda. W drugiej edycji złożono ponad 600 wniosków. Wszystkie zostały już rozpatrzone. Pieniądze są sukcesywnie wypłacane.
- Przede wszystkim beneficjenci chcieli zbierać wodę deszczową z rynien, dachów i składować ją w zbiornikach. Wiele osób zdecydowało się na rozprowadzenie tej wody na posesję, do podlewania ogrodów. Tylko kilka, lub kilkanaście wniosków dotyczyło założenie oczka wodnego - zaznaczyła Małgorzata Oleksiewicz.