Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia…
2021-09-14, 13:33 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel

Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były marszałek senatu a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko, a także dr Witold Waszczykowski.
- Jest problem od pewnego czasu, bo UE jest główną instytucją niepraworządną w dzisiejszej Europie. Taka ilość złamanych reguł, zasad, ustaleń traktatowych jest czymś zdumiewającym - powiedział prof. Legutko. - Naszą odpowiedzią na to jest to, że trzeba Unię zmienić, zreformować. Program naprawy, uszczelnienia zasad Unii jest niezbędny, aby można było je mniej bezkarnie łamać. Unia jest zawłaszczona przez większość lewicową i ona robi, co chce we wszystkich instytucjach. Trzeba o tym mówić głośno - podkreślał w programie Spięcie eurodeputowany.

Wyjaśniał, że kompetencje państw członkowskich przez instytucje unijne są przechwycone. Atakowane są państwa słabsze, wschodnioeuropejskie, w których rządzą konserwatyści.

- Idzie uderzenie w naszą stronę, instytucie się rozpychają - stwierdził prof. Ryszard Legutko.

Pytany, czy rządzący w Polsce powinni szukać takiego rozwiązania, aby te partie, które rządzą w Europie były zainteresowane "dogadaniem się" z Polską, lub takie rozwiązanie, że jeśli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nie będą przyznane, to Polska "potrąci" je sobie ze składki do UE, powiedział:

- Ponieważ UE stała się instytucją polityczną, trzeba działać środkami politycznymi. Dogadanie się z instytucjami nie wchodzi w grę, bo uważają się za silniejszych i że mogą wywrócić polski rząd. Trzeba przejść do ofensywy. Planowana jest konferencja partii prawicowych w Europie z projektami zmian traktatowych. Polska nie powinna dać się zagnać do kąta, nie można udawać, że traktuje się nas fair jak się nas fauluje.

W Magazynie Krajowym "Spięcie" poruszono także temat wizyty pożegnalnej w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Spotkała się ona z premierem Mateuszem Morawieckim, ale nie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Powiedziała między innymi, że angażuje się na rzecz rozwiązania sporu o praworządność poprzez dialog. Premier nie odpowiedział na te słowa i nie zwrócił uwagi, że to wewnętrzna sprawa Polski.
Sprawę komentował minister dr Witold Waszczykowski.

- Była to wizyta kurtuazyjna, pani kanclerz już nic nie może zrobić, żegna się, odchodzi ze stanowiska. Za to wielu polskich polityków wypowiedziało się na ten temat. Pani kanclerz za to przyznała nam rację w kwestii granicy białoruskiej - zwrócił uwagę Witold Waszczykowski i dodał, że nie oczekiwał żadnego porozumienia, a premier zachował się jak gentelman.

Jak mówił gość programu Spięcie, najważniejsze rzeczy jakie w czasach kadencji kanclerz Angeli Merkel stanęły między Polską a Niemcami to: 2007 rok, kiedy powiedziała Putinowi, że sankcje wobec Polski są sankcjami wobec Europy; przyjazna i ugodowa polityka wobec premiera Tuska za cenę całkowitego poparcia wszystkich decyzji Niemieckich; trzeci okres to czas rządów Zjednoczonej Prawicy, kiedy miło się uśmiechała i mówiła "nie" dla każdej sprawy podnoszonej przez Polskę.

Nierozwiązany został problem pomnika polskiego w Niemczech, którego wciąż nie ma.
- Pani kanclerz zawiodła nas również, bo deklarowała, że w każdej podróży lecąc do Moskwy zatrzyma się w Warszawie i skonsultuje, tak aby była to wspólna polityka. Było odwrotnie, bo rząd pana Tuska i pani Kopacz organizował szczyty partnerstwa wschodniego, kiedy miała "okienko". Wtedy wszystko było robione "pod nią".

Magazyn Krajowy Spięcie cz. 1 (14.09.2021)
Magazyn Krajowy Spięcie cz. 2 (14.09.2021)

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »