Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia…
2021-09-14, 13:33 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel

Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były marszałek senatu a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko, a także dr Witold Waszczykowski.
- Jest problem od pewnego czasu, bo UE jest główną instytucją niepraworządną w dzisiejszej Europie. Taka ilość złamanych reguł, zasad, ustaleń traktatowych jest czymś zdumiewającym - powiedział prof. Legutko. - Naszą odpowiedzią na to jest to, że trzeba Unię zmienić, zreformować. Program naprawy, uszczelnienia zasad Unii jest niezbędny, aby można było je mniej bezkarnie łamać. Unia jest zawłaszczona przez większość lewicową i ona robi, co chce we wszystkich instytucjach. Trzeba o tym mówić głośno - podkreślał w programie Spięcie eurodeputowany.

Wyjaśniał, że kompetencje państw członkowskich przez instytucje unijne są przechwycone. Atakowane są państwa słabsze, wschodnioeuropejskie, w których rządzą konserwatyści.

- Idzie uderzenie w naszą stronę, instytucie się rozpychają - stwierdził prof. Ryszard Legutko.

Pytany, czy rządzący w Polsce powinni szukać takiego rozwiązania, aby te partie, które rządzą w Europie były zainteresowane "dogadaniem się" z Polską, lub takie rozwiązanie, że jeśli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nie będą przyznane, to Polska "potrąci" je sobie ze składki do UE, powiedział:

- Ponieważ UE stała się instytucją polityczną, trzeba działać środkami politycznymi. Dogadanie się z instytucjami nie wchodzi w grę, bo uważają się za silniejszych i że mogą wywrócić polski rząd. Trzeba przejść do ofensywy. Planowana jest konferencja partii prawicowych w Europie z projektami zmian traktatowych. Polska nie powinna dać się zagnać do kąta, nie można udawać, że traktuje się nas fair jak się nas fauluje.

W Magazynie Krajowym "Spięcie" poruszono także temat wizyty pożegnalnej w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Spotkała się ona z premierem Mateuszem Morawieckim, ale nie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Powiedziała między innymi, że angażuje się na rzecz rozwiązania sporu o praworządność poprzez dialog. Premier nie odpowiedział na te słowa i nie zwrócił uwagi, że to wewnętrzna sprawa Polski.
Sprawę komentował minister dr Witold Waszczykowski.

- Była to wizyta kurtuazyjna, pani kanclerz już nic nie może zrobić, żegna się, odchodzi ze stanowiska. Za to wielu polskich polityków wypowiedziało się na ten temat. Pani kanclerz za to przyznała nam rację w kwestii granicy białoruskiej - zwrócił uwagę Witold Waszczykowski i dodał, że nie oczekiwał żadnego porozumienia, a premier zachował się jak gentelman.

Jak mówił gość programu Spięcie, najważniejsze rzeczy jakie w czasach kadencji kanclerz Angeli Merkel stanęły między Polską a Niemcami to: 2007 rok, kiedy powiedziała Putinowi, że sankcje wobec Polski są sankcjami wobec Europy; przyjazna i ugodowa polityka wobec premiera Tuska za cenę całkowitego poparcia wszystkich decyzji Niemieckich; trzeci okres to czas rządów Zjednoczonej Prawicy, kiedy miło się uśmiechała i mówiła "nie" dla każdej sprawy podnoszonej przez Polskę.

Nierozwiązany został problem pomnika polskiego w Niemczech, którego wciąż nie ma.
- Pani kanclerz zawiodła nas również, bo deklarowała, że w każdej podróży lecąc do Moskwy zatrzyma się w Warszawie i skonsultuje, tak aby była to wspólna polityka. Było odwrotnie, bo rząd pana Tuska i pani Kopacz organizował szczyty partnerstwa wschodniego, kiedy miała "okienko". Wtedy wszystko było robione "pod nią".

Magazyn Krajowy Spięcie cz. 1 (14.09.2021)
Magazyn Krajowy Spięcie cz. 2 (14.09.2021)

Zobacz także

2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej 2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »