Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia…
2021-09-14, 13:33 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel

Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Prof. Ryszard Legutko i dr Witold Waszczykowski [fot.: Autorstwa European Parliament from EU - State of the EU: MEPs debate measures to improve Europe, CC BY 2.0 i EU2017EE Estonian Presidency - Witold Waszczykowski, CC BY 2.0]
Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były marszałek senatu a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko, a także dr Witold Waszczykowski.
- Jest problem od pewnego czasu, bo UE jest główną instytucją niepraworządną w dzisiejszej Europie. Taka ilość złamanych reguł, zasad, ustaleń traktatowych jest czymś zdumiewającym - powiedział prof. Legutko. - Naszą odpowiedzią na to jest to, że trzeba Unię zmienić, zreformować. Program naprawy, uszczelnienia zasad Unii jest niezbędny, aby można było je mniej bezkarnie łamać. Unia jest zawłaszczona przez większość lewicową i ona robi, co chce we wszystkich instytucjach. Trzeba o tym mówić głośno - podkreślał w programie Spięcie eurodeputowany.

Wyjaśniał, że kompetencje państw członkowskich przez instytucje unijne są przechwycone. Atakowane są państwa słabsze, wschodnioeuropejskie, w których rządzą konserwatyści.

- Idzie uderzenie w naszą stronę, instytucie się rozpychają - stwierdził prof. Ryszard Legutko.

Pytany, czy rządzący w Polsce powinni szukać takiego rozwiązania, aby te partie, które rządzą w Europie były zainteresowane "dogadaniem się" z Polską, lub takie rozwiązanie, że jeśli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nie będą przyznane, to Polska "potrąci" je sobie ze składki do UE, powiedział:

- Ponieważ UE stała się instytucją polityczną, trzeba działać środkami politycznymi. Dogadanie się z instytucjami nie wchodzi w grę, bo uważają się za silniejszych i że mogą wywrócić polski rząd. Trzeba przejść do ofensywy. Planowana jest konferencja partii prawicowych w Europie z projektami zmian traktatowych. Polska nie powinna dać się zagnać do kąta, nie można udawać, że traktuje się nas fair jak się nas fauluje.

W Magazynie Krajowym "Spięcie" poruszono także temat wizyty pożegnalnej w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Spotkała się ona z premierem Mateuszem Morawieckim, ale nie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Powiedziała między innymi, że angażuje się na rzecz rozwiązania sporu o praworządność poprzez dialog. Premier nie odpowiedział na te słowa i nie zwrócił uwagi, że to wewnętrzna sprawa Polski.
Sprawę komentował minister dr Witold Waszczykowski.

- Była to wizyta kurtuazyjna, pani kanclerz już nic nie może zrobić, żegna się, odchodzi ze stanowiska. Za to wielu polskich polityków wypowiedziało się na ten temat. Pani kanclerz za to przyznała nam rację w kwestii granicy białoruskiej - zwrócił uwagę Witold Waszczykowski i dodał, że nie oczekiwał żadnego porozumienia, a premier zachował się jak gentelman.

Jak mówił gość programu Spięcie, najważniejsze rzeczy jakie w czasach kadencji kanclerz Angeli Merkel stanęły między Polską a Niemcami to: 2007 rok, kiedy powiedziała Putinowi, że sankcje wobec Polski są sankcjami wobec Europy; przyjazna i ugodowa polityka wobec premiera Tuska za cenę całkowitego poparcia wszystkich decyzji Niemieckich; trzeci okres to czas rządów Zjednoczonej Prawicy, kiedy miło się uśmiechała i mówiła "nie" dla każdej sprawy podnoszonej przez Polskę.

Nierozwiązany został problem pomnika polskiego w Niemczech, którego wciąż nie ma.
- Pani kanclerz zawiodła nas również, bo deklarowała, że w każdej podróży lecąc do Moskwy zatrzyma się w Warszawie i skonsultuje, tak aby była to wspólna polityka. Było odwrotnie, bo rząd pana Tuska i pani Kopacz organizował szczyty partnerstwa wschodniego, kiedy miała "okienko". Wtedy wszystko było robione "pod nią".

Magazyn Krajowy Spięcie cz. 1 (14.09.2021)
Magazyn Krajowy Spięcie cz. 2 (14.09.2021)

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »