Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i…
2021-09-10, 14:07 Autor: Joanna Matlak

Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych i wizerunku Polski za granicą

Dr Karol Nawrocki "Południowa Loża Radiowa" (10.09.2021)
- Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i Archiwum Państwowym i cieszę się, że przy jednym stole udało się zgromadzić osoby, które sprawiają, że polskie ślady pamięci w Opolu i na Opolszczyźnie są pielęgnowane - powiedział w Południowej Loży Radiowej dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, pytany o cel wizyty w naszym regionie. Jak zaznaczył, zmiany kadrowe w opolskiej delegaturze nie są planowane.
Współpraca ze wspomnianymi instytucjami trwa i będzie poszerzona o kolejne projekty i upamiętnienia.

- Niebawem przecież okrągła 40 rocznica wybuchu związanego z działalnością braci Kowalczyków. To jest rocznica kroku radykalnego, ale wymierzonego w krwiożerczy system komunistyczny. Braciom należy się wielki szacunek - mówił dr Nawrocki.
W najbliższym czasie, bo 18 września będą upamiętnieni żołnierze podziemia antykomunistycznego w Starym Grodkowie. - To wielkie wspomnienie Henryka "Bartka" Flame i wspomnienie działalności Narodowych Sił Zbrojnych, ale z drugiej strony ich tragicznej śmierci - podkreślił prezes IPN.

Naszego gościa pytaliśmy czy planowane są zmiany w strukturach opolskiej delegatury. - Ja po dzisiejszym spotkaniu jestem na tyle zbudowany, że nie myślę o zmianach w Opolu. Niedawno został powołany nowy dyrektor wrocławskiego oddziału, który se facto jest zwierzchnikiem naczelnik Beaty Wojciechowskiej. Ja mam nadzieję, że współpraca Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego przyniesie konkretne korzyści.

W Loży pytaliśmy o kwestie nauczania najmłodszych, zwłaszcza okresu najnowszej historii na którą w szkole często brakuje czasu.

- Też jestem owocem tej edukacji, w której nie udało się dotrzeć do lat 1939-1945. Gdyby nie moje szczególne zainteresowanie historia najnowsza i literaturą, to nigdy w procesie edukacji w szkole podstawowej czy liceum nie udało by się tych lat dotknąć, o latach 70 czy 80 nie wspominając. Wielkie nadzieje wiąże w tym aspekcie z ministrem edukacji i tym, że uda się najnowszą historię podnieść do takiej rangi na jaką zasługuje. To z jednej strony, a z drugiej jako IPN też podejmujemy działania wobec najmłodszych. Planujemy otwarcie Biura Nowych Technologii, będziemy starali się komunikować z młodzieżą - mówił dr Nawrocki .

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »