Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i…
2021-09-10, 14:07 Autor: Joanna Matlak

Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych i wizerunku Polski za granicą

Dr Karol Nawrocki "Południowa Loża Radiowa" (10.09.2021)
- Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i Archiwum Państwowym i cieszę się, że przy jednym stole udało się zgromadzić osoby, które sprawiają, że polskie ślady pamięci w Opolu i na Opolszczyźnie są pielęgnowane - powiedział w Południowej Loży Radiowej dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, pytany o cel wizyty w naszym regionie. Jak zaznaczył, zmiany kadrowe w opolskiej delegaturze nie są planowane.
Współpraca ze wspomnianymi instytucjami trwa i będzie poszerzona o kolejne projekty i upamiętnienia.

- Niebawem przecież okrągła 40 rocznica wybuchu związanego z działalnością braci Kowalczyków. To jest rocznica kroku radykalnego, ale wymierzonego w krwiożerczy system komunistyczny. Braciom należy się wielki szacunek - mówił dr Nawrocki.
W najbliższym czasie, bo 18 września będą upamiętnieni żołnierze podziemia antykomunistycznego w Starym Grodkowie. - To wielkie wspomnienie Henryka "Bartka" Flame i wspomnienie działalności Narodowych Sił Zbrojnych, ale z drugiej strony ich tragicznej śmierci - podkreślił prezes IPN.

Naszego gościa pytaliśmy czy planowane są zmiany w strukturach opolskiej delegatury. - Ja po dzisiejszym spotkaniu jestem na tyle zbudowany, że nie myślę o zmianach w Opolu. Niedawno został powołany nowy dyrektor wrocławskiego oddziału, który se facto jest zwierzchnikiem naczelnik Beaty Wojciechowskiej. Ja mam nadzieję, że współpraca Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego przyniesie konkretne korzyści.

W Loży pytaliśmy o kwestie nauczania najmłodszych, zwłaszcza okresu najnowszej historii na którą w szkole często brakuje czasu.

- Też jestem owocem tej edukacji, w której nie udało się dotrzeć do lat 1939-1945. Gdyby nie moje szczególne zainteresowanie historia najnowsza i literaturą, to nigdy w procesie edukacji w szkole podstawowej czy liceum nie udało by się tych lat dotknąć, o latach 70 czy 80 nie wspominając. Wielkie nadzieje wiąże w tym aspekcie z ministrem edukacji i tym, że uda się najnowszą historię podnieść do takiej rangi na jaką zasługuje. To z jednej strony, a z drugiej jako IPN też podejmujemy działania wobec najmłodszych. Planujemy otwarcie Biura Nowych Technologii, będziemy starali się komunikować z młodzieżą - mówił dr Nawrocki .

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »