Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta…
2021-08-16, 17:52 Autor: Jan Poniatyszyn

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji prawa oświatowego

Artur Rolka i Janusz Siano [fot. archiwum Radia Opole]
Artur Rolka i Janusz Siano [fot. archiwum Radia Opole]
Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos kuratorium oświaty.
Być może podczas nowego roku szkolnego wejdą w życie zmiany, które w istotny sposób będą rzutować na funkcjonowanie szkolnictwa podstawowego i średniego. Wśród samorządowców trawa dyskusja dotycząca rządowych propozycji nowelizacji prawa oświatowego.

- Na samorządowcach, czyli na burmistrzu, radnych spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z utrzymaniem sieci szkół i przedszkoli - powiedział Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. – Oświata bardzo wiele nas kosztuje. W gminie Paczków jest to ponad 17 mln złotych. Z tego 9 mln złotych musimy dołożyć z własnego budżetu. Boimy się bezpośredniego nadzoru nad dyrektorem szkoły przez kuratora oświaty. Może to spowodować, że samorząd będzie wykładał pieniądze na utrzymanie placówki, wynagrodzenia, a dyrektor wraz z kuratorem będzie realizował odrębną politykę dla jednej szkoły. Natomiast w samorządach patrzymy na oświatę, jako na system naczyń połączonych. Szkoły muszą ze sobą współpracować m.in. ze względu na pewną racjonalność, gospodarność wydatków oświatowych. Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów kurator będzie miał możliwość wezwania dyrektora placówki do wyśnienia przyczyn niezrealizowanych zaleceń, a mogą to być jakieś ideologiczne obszary. Będzie też mógł wnioskować do burmistrza o zwolnienie dyrektora. Jest to ograniczanie samorządów.

Wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w prawie oświatowym ma też Janusz Siano, wicestarosta prudnicki: - Chodzi o pozycję dyrektora w szkole i jego wybór na stanowisko. Obecnie jest równowaga przedstawicieli w komisjach konkursowych. Samorząd i kuratorium oświaty posiadają po trzy głosy. To ma być zmienione. Kurator będzie dysponował pięcioma głosami. Kuriozalne jest również to, że w pracach komisji konkursowej nie będzie musiało uczestniczyć pięciu przedstawicieli kuratorium. Wystarczy, że pojawi się jeden, ale i tak będzie dysponował pięcioma głosami. Wątpliwa jest też kwestia wymaganej zgody kuratorium na prowadzenie dodatkowych zajęć szkolnych przez organizacje, stowarzyszenia z zewnątrz. Bulwersuje też zamiar wprowadzenia ograniczeń dla samorządów, które mają obejmować sposób zarządzania szkołami, tworzenia oświatowych jednostek organizacyjnych. Wiążąca ma być opinia kuratora. To jest nieporozumienie.

Wicestarosta prudnicki dostrzega też pozytywne rozwiązania zapisane w proponowanej nowelizacji przepisów oświatowych.

- Odnosi się to do likwidacji, czy przekształcenia jednostek oświatowych, szkół. Zapisano ścisłe warunki. Jednym z nich jest demografia, której nie będzie można traktować w sposób dowolny. Cyfry pokażą jednoznacznie daną sytuację. Określenie w tych sprawach jasnych zasad wydawania opinii przez kuratora oświaty jest dobrym rozwiązaniem – uważa Janusz Siano.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »