Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem…
2021-08-16, 16:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej reakcji na zapowiadane blokady rolników

Wywiad z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole.
Rozmawialiśmy o dymisji Marcina Ociepy i jego przyszłości w rządzie, o sytuacji Polaków w Afganistanie, o szczepieniach oraz o zapowiadanych przez AgroUnię protestach i blokadach dróg.
- Z panem ministrem Ociepą i kilkoma innymi ministrami, którzy kiedyś byli w partii Porozumienie rozmawiamy intensywnie o tym, w jaki sposób zmniejszyć ewentualny ubytek związany z kwotą wolną dla samorządów.

- W tym tygodniu chcemy przedstawić nowe reguły wypracowane między innymi z Panem ministrem Murdzkiem, Panem ministrem Piechowiakiem, Panam Ministrem Ociepą, Panem ministrem Gut-Mostowym i parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, które to zmiany będą jeszcze bardziej korzystne dla samorządów - powiedział w wywiadzie dla Radia Opole premier Mateusz Morawiecki.

O przygotowywanych zmianach wspomniał kilka dni temu na antenie Radia Opole Marcin Ociepa.
- Rozmawiałem z prezydentami dużych miast, którzy potwierdzają, że nasze programy inwestycyjne są bardzo dobre, natomiast proszą o zmianę algorytmu, o wypracowanie nowych zasad związanych z wydatkami bieżącymi - wyjaśnił premier.

Prezes Rady Ministrów nie przyjął jeszcze dymisji Marcina Ociepy.
- Obiecałem każdemu z ministrów, którzy złożą rezygnację, rozmowę. Ta rozmowa jutro (17.08) będzie miała miejsce.

Nie zapadła jeszcze decyzja o tym, kto pokieruje nowym Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
- Na razie ja nim kieruję, wybór odpowiedniej osoby wraz z kierownictwem politycznym zostanie rozstrzygnięty w najbliższych tygodniach. Jest wielu kandydatów, wiele możliwości, trzeba patrzeć na tak zwane parytety i kwestie związane z kompetencjami, przygotowaniem i oczywiście jest wiele osób, które posiadają takie kompetencje. Ja oczywiście będę namawiał Pana ministra Marcina Ociepę, żeby pozostał w naszym rządzie, z nami i cieszę się, że takie deklaracje wstępne już padły. To polityk bardzo dynamiczny, wiem, że to między innymi Opolszczyzna zawdzięcza to, że tu został otwarty kierunek lekarski - mówił w wywiadzie dla Radia Opole premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to bardzo ważne, bo potrzebujemy lekarzy i kształcenie lekarzy na Opolszczyźnie, gdzie współczynnik lekarzy do pacjentów był niekorzystny jest szczególnie ważną i dobrą informacją.

Pytany o wprowadzanie obostrzeń dla poszczególnych województw powiedział, że rząd na najróżniejsze sposoby nakłania do szczepień. - Infrastruktura, punkty szczepień i system, który rejestruje szczepienia jest gotów szczepić nawet 700 osób dziennie.
- Jak tylko ludzie zrozumieją, że czwarta fala może nadejść, a sądzę, że ona nadejdzie i przestrzegam przed nią, to wtedy bardzo dużo osób zdecyduje się na szczepienie.

Rozmawialiśmy także o sytuacji Polaków w Afganistanie.

- Jedna z osób, która znajduje się bliżej granicy będzie obsługiwana przez naszą placówkę w Taszkiencie. Inne osoby czekają na lot, który zaordynowałem, żeby odbył się jak najszybciej. Poprosiłem Pana ministra obrony narodowej, żeby lot do Afganistanu odbył się jak najszybciej, dzisiaj. Przygotowania trwają, w każdej godzinie ten lot może być rozpoczęty. Wysyłamy samolot, czy samoloty, ale musimy mieć zgodę na lądowanie bo sytuacja na lotnisku w Kabulu jest groźna.

- Jestem w stałym kontakcie z ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony narodowej i poproszę Pana ministra Dworczyka, żeby udał się na miejsce, żeby rozpoznać te osoby, które nie są obywatelami polskimi, a współpracowali z rządem polskim i wszystkich ich ściągnąć na wizy humanitarne do Polski. Na razie szykuje się być może mniejsza liczba wiz, bo te osoby są w różnych częściach kraju. Przypomnę, że prowincja Afganistanu wspierana przez Polaków została wcześniej opanowana przez talibów, więc osoby, które tam mieszkały rozproszyły się. Część uciekła do Kabulu, część z nich uciekła już z Afganistanu. Więc tych osób może być więcej, jak również, nie zdziwię się, jeśli będzie ich mniej.

Premier pytany o rozmowy z rolnikami AgroUnii, którzy zapowiadają na jutro (17.08) blokady dróg powiedział:
- Cały czas rozmawiamy z rolnikami. Parę dni temu miałem spotkania z rolnikami, które nie były łatwe, ale nie były nasycone prowokacją polityczną. Muszę powiedzieć, jako szef rządu, że na pewno nie będziemy tolerowali blokad dróg, będziemy prosili policję o bardzo zdecydowaną interwencję ponieważ Polacy mają prawo do normalnego funkcjonowania - podkreślił premier Morawiecki.

Przypomniał, że jest opracowywany jest specjalny, dodatkowy program dla rolników, jeśli chodzi o ASF przygotowane jest 200 mln zł. - To jest kwota bez precedensu, bardzo wysoka. Jeśli chodzi o odstrzał dzików, bo to ważne dla rolników rozmawiam z ministrem Siarką i ministrem Kurtyką, aby działania były jak najbardziej zdecydowane.
Dla rolnictwa mamy też przygotowany Polski Ład. To dwadzieścia kilka programów. Wspomnę o przełomowym programie, bardzo ważnym, powszechnym i obowiązkowym ubezpieczeniowym dla rolników, tak żeby wszystkie klęski żywiołowe, od tych biologicznych jak ASF i ptasia grypa a skończywszy na klęskach jak gradobicie czy susza, żeby one nie spędzały snu z powiek naszym rolnikom.

Zobacz także

2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o podwyżce stóp procentowych i nowych propozycjach Ministerstwa Rodziny dot. m.in… W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych - z 0,1 do 0,5%. Wielu spodziewało się podwyżek… » więcej 2021-10-14, godz. 11:59 Grzegorz Puda, minister rolnictwa w rozmowie z Magdaleną Ogórek w "Prosto z Sejmu" o pomocy dla rolników w ramach Polskiego… - W ramach naszej propozycji najważniejsze są te, które wynikają ze spotkań z rolnikami, których mieliśmy w resorcie kilkadziesiąt, a w sumie w ramach… » więcej 2021-10-14, godz. 08:52 Iwona Zyman, dyrektor NIK w Opolu o kontroli fundacji Ex Bono w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości - Kontrola była przeprowadzona rzetelnie, obiektywnie, profesjonalnie. Wszelkie ustalenia są udokumentowane, a fakty ukorzenione głęboko w dokumentacji źródłowej… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »