Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Nieodpowiedni stan rzek i wałów oraz przeorane…
2021-08-11, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Nieodpowiedni stan rzek i wałów oraz przeorane rowy melioracyjne stwarzają zagrożenie wystąpienia podtopień i powodzi w powiecie głubczyckim

Powiat głubczycki [zdj. Grzegorz Frankowski]
Powiat głubczycki [zdj. Grzegorz Frankowski]
Tegoroczne lato jest wyjątkowe ze względu na częste komunikaty o zagrożeniach pogodowych. Również na Opolszczyźnie są tereny, które w ostatnich tygodniach ucierpiały od nawałnic. O bezpieczeństwie przeciwpowodziowym w gminach powiatu głubczyckiego rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Coraz częściej doświadczamy anomalii pogodowych. Intensywne deszcze niejednokrotnie dały się mocno we znaki mieszkańcom powiatu głubczyckiego.

- W naszej gminie mamy taki niepokojący odcinek przygranicznej rzeki Opawica, która jest tam dosyć rozległa – powiedziała Barbara Piechaczek, radna Głubczyc. – W Głubczycach przez park przepływa rzeka Psina, która potrafi ten teren zaleć w ciągu trzech godzin i sięgnąć do pierwszych kamienic. To jest dowód na to, że po części jesteśmy gminą górską. Nagły zrzut wody i wszystkie dopływy w ciągu kilku godzin potrafią wypełnić tą rzekę po brzegi i nawet wylać. Ludzie budują się w różnych miejscach. Zasypują tereny bagienne, a potem dziwią się, że woda płynie tam, jak po stole. Wiele miejscowości miało tzw. młynówkę, albo kanał ulgi i są one pozasypywane.

- Branice to gmina graniczna, gdzie płynie rzeka Opawa, która jest totalnie nieprzywidywalna – mówił Sebastian Baca, wójt Branic. – Znaczna część inwestycji nie została wykonana, a dotyczy to m.in. zabezpieczenia Boboluszek. W ubiegłym roku, w tej miejscowości rzeka wylała i te pierwsze domy musieliśmy ewakuować. Na szczęście prawo międzynarodowe dotyczące rzek jest takie, że każda inwestycja po stronie czeskiej musi być odwzorowana po stronie polskiej. Czesi mocno inwestują w wały przeciwpowodziowe na odcinku Bliszczyce-Krnów. Tam ta rozbudowa jest mocno zaawansowana. Problemem na rzekach jest ich regularne czyszczenie, koszenie brzegów, bo tego w tej chwili niestety nie ma.

- Wiele rowów na polach zostało zasypanych – stwierdził Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. – Odtwarzamy te newralgiczne odcinki rowów. Tworzymy mapę czarnych punktów, które stanowią zagrożenie i gdzie musimy być przy opadach deszczu. Planujemy też, gdzie możemy, tworzyć suche zbiorniki. Jesteśmy po rozmowach z rolnikami, właścicielami gruntów. Chodzi o zamianę ich terenów na gminne. To jest wspólna odpowiedzialność. U nas drogi polne i rowy są zaorane. Z rolnikami zaczęliśmy też rozmawiać o odpowiedzialnym obsiewie gruntów. Jak jest kukurydza i burak to pojawia się niebezpieczeństwo zalania. Zboża jednak spowalniają szybki spływ wód opadowych.

Problemy wynikające z działalności rolniczej dostrzega też Piotr Kukuczka, prezes PSL w Głubczycach: - Dla nikogo nie jest przyjemne, jak nagle uprawa, w którą włożył mnóstwo pieniędzy i wysiłku, spływa do sąsiada na pole lub na drogę. Mam kontakt z czeskimi rolnikami. U nich jest zabronione sianie, oranie pewnych upraw na skłonach terenu, żeby to nie spływało z deszczówką.

Marceli Głogiewicz, wiceburmistrz Kietrza przyznaje, że jego gmina nie jest zabezpieczona przed powodziami i podtopieniami: - System mało używanych dróg i rowów śródpolnych praktycznie przestał istnieć. Druga sprawa to wielkoobszarowe pola, na których uprawiana są albo kukurydza, albo buraki. Jak przejeżdżamy z panią burmistrz przez miejscowości to truchlejemy obawiając się, gdzie będą te uprawy. Jeżeli jest tam jakiś rów, nawet przy drodze wojewódzkiej, to zostanie zrównany tym, co spłynie z pola. W samym Kietrzu rzeka Troja jest zaniedbana, bo nie jest utrzymywana w należytym stanie.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »