Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Nieodpowiedni stan rzek i wałów oraz przeorane…
2021-08-11, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Nieodpowiedni stan rzek i wałów oraz przeorane rowy melioracyjne stwarzają zagrożenie wystąpienia podtopień i powodzi w powiecie głubczyckim

Powiat głubczycki [zdj. Grzegorz Frankowski]
Powiat głubczycki [zdj. Grzegorz Frankowski]
Tegoroczne lato jest wyjątkowe ze względu na częste komunikaty o zagrożeniach pogodowych. Również na Opolszczyźnie są tereny, które w ostatnich tygodniach ucierpiały od nawałnic. O bezpieczeństwie przeciwpowodziowym w gminach powiatu głubczyckiego rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Coraz częściej doświadczamy anomalii pogodowych. Intensywne deszcze niejednokrotnie dały się mocno we znaki mieszkańcom powiatu głubczyckiego.

- W naszej gminie mamy taki niepokojący odcinek przygranicznej rzeki Opawica, która jest tam dosyć rozległa – powiedziała Barbara Piechaczek, radna Głubczyc. – W Głubczycach przez park przepływa rzeka Psina, która potrafi ten teren zaleć w ciągu trzech godzin i sięgnąć do pierwszych kamienic. To jest dowód na to, że po części jesteśmy gminą górską. Nagły zrzut wody i wszystkie dopływy w ciągu kilku godzin potrafią wypełnić tą rzekę po brzegi i nawet wylać. Ludzie budują się w różnych miejscach. Zasypują tereny bagienne, a potem dziwią się, że woda płynie tam, jak po stole. Wiele miejscowości miało tzw. młynówkę, albo kanał ulgi i są one pozasypywane.

- Branice to gmina graniczna, gdzie płynie rzeka Opawa, która jest totalnie nieprzywidywalna – mówił Sebastian Baca, wójt Branic. – Znaczna część inwestycji nie została wykonana, a dotyczy to m.in. zabezpieczenia Boboluszek. W ubiegłym roku, w tej miejscowości rzeka wylała i te pierwsze domy musieliśmy ewakuować. Na szczęście prawo międzynarodowe dotyczące rzek jest takie, że każda inwestycja po stronie czeskiej musi być odwzorowana po stronie polskiej. Czesi mocno inwestują w wały przeciwpowodziowe na odcinku Bliszczyce-Krnów. Tam ta rozbudowa jest mocno zaawansowana. Problemem na rzekach jest ich regularne czyszczenie, koszenie brzegów, bo tego w tej chwili niestety nie ma.

- Wiele rowów na polach zostało zasypanych – stwierdził Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. – Odtwarzamy te newralgiczne odcinki rowów. Tworzymy mapę czarnych punktów, które stanowią zagrożenie i gdzie musimy być przy opadach deszczu. Planujemy też, gdzie możemy, tworzyć suche zbiorniki. Jesteśmy po rozmowach z rolnikami, właścicielami gruntów. Chodzi o zamianę ich terenów na gminne. To jest wspólna odpowiedzialność. U nas drogi polne i rowy są zaorane. Z rolnikami zaczęliśmy też rozmawiać o odpowiedzialnym obsiewie gruntów. Jak jest kukurydza i burak to pojawia się niebezpieczeństwo zalania. Zboża jednak spowalniają szybki spływ wód opadowych.

Problemy wynikające z działalności rolniczej dostrzega też Piotr Kukuczka, prezes PSL w Głubczycach: - Dla nikogo nie jest przyjemne, jak nagle uprawa, w którą włożył mnóstwo pieniędzy i wysiłku, spływa do sąsiada na pole lub na drogę. Mam kontakt z czeskimi rolnikami. U nich jest zabronione sianie, oranie pewnych upraw na skłonach terenu, żeby to nie spływało z deszczówką.

Marceli Głogiewicz, wiceburmistrz Kietrza przyznaje, że jego gmina nie jest zabezpieczona przed powodziami i podtopieniami: - System mało używanych dróg i rowów śródpolnych praktycznie przestał istnieć. Druga sprawa to wielkoobszarowe pola, na których uprawiana są albo kukurydza, albo buraki. Jak przejeżdżamy z panią burmistrz przez miejscowości to truchlejemy obawiając się, gdzie będą te uprawy. Jeżeli jest tam jakiś rów, nawet przy drodze wojewódzkiej, to zostanie zrównany tym, co spłynie z pola. W samym Kietrzu rzeka Troja jest zaniedbana, bo nie jest utrzymywana w należytym stanie.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »