Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Devosqes-Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego…
2021-08-04, 17:44 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Franciszkanów

Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego elementów jest obserwatorium astronomiczne, które powstało w zabytkowej baszcie.
Historia tej budowli związana jest z rodem Opersdorffów. Po nabyciu Głogówka rozbudowali m.in. kościół klasztorny o wspomnianą wieżę. Była to od 1630 roku ich własność prywatna.

- Część kompleksu obserwatorium astronomicznego usytuowana jest na linii fortyfikacji miasta - powiedział Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku. – Wieża, gdzie znajduje się projektor do oglądania nieba, jest jedną z tych wież basztowych, które były przy murach pomiędzy zamkiem, a zespołem klasztornym Franciszkanów. W 2011 roku ówczesny gwardian postanowił wziąć udział w projekcie transgranicznym adaptacji wież widokowych. W ramach unijnego wsparcia zaadaptował tą basztę na punk widokowy, z którego możemy też oglądać kosmos. Powstało tam obserwatorium astronomiczne, a obok niego miejsce wystawowo-edukacyjne. Przez kilka lat odbywały się tam zajęcia z astronomii, konferencje oraz różne spotkania. Jednak utrzymywanie tego było kłopotliwe dla Franciszkanów. Dlatego doszło do porozumienia z burmistrzem, aby przekazać to miastu i wykorzystać na potrzeby społeczne.

Głogówek szykuje się do przyszłorocznych obchodów swojego 800-lecia. W nawiązaniu do tego jubileuszu w użyczonych przez zakonników pomieszczeniach otwarto wystawę.

- Ekspozycja ukazuje historię miasta w taki sposób, aby turyści mogli w pigułce otrzymać informacje dotyczące jego przeszłości – mówił Aleksander Devosqes–Cuber. - W przyszłości, w obiekcie tym ma powstać punkt informacji turystycznej. Wystawę nazwaliśmy „Obserwatorium miasta”. Nawiązuje to do miejsca, gdzie się znajduje. Opowiada o ważnych dla miastach obiektach, jak ratusz, zamek i kościoły. Część ekspozycji obejmuje zagadnienia dotyczące np. mniejszości żydowskiej, protestanckiej, rzemiosła, rozwoju agrarnego, historii szkolnictwa. Natomiast kontynuacja tej wystawy będzie na jesieni w salach Muzeum Regionalnego w Głogówku. Przedstawimy wówczas w kontekście dziejowym ludzi, życie intelektualne i kulturalne miasta.

Za użyczony obiekt gmina Głogówek nie płaci Franciszkanom. Natomiast pokrywa koszty mediów związane z jego funkcjonowaniem.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »