Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Aleksander Devosqes-Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego…
2021-08-04, 17:44 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Franciszkanów

Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego elementów jest obserwatorium astronomiczne, które powstało w zabytkowej baszcie.
Historia tej budowli związana jest z rodem Opersdorffów. Po nabyciu Głogówka rozbudowali m.in. kościół klasztorny o wspomnianą wieżę. Była to od 1630 roku ich własność prywatna.

- Część kompleksu obserwatorium astronomicznego usytuowana jest na linii fortyfikacji miasta - powiedział Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku. – Wieża, gdzie znajduje się projektor do oglądania nieba, jest jedną z tych wież basztowych, które były przy murach pomiędzy zamkiem, a zespołem klasztornym Franciszkanów. W 2011 roku ówczesny gwardian postanowił wziąć udział w projekcie transgranicznym adaptacji wież widokowych. W ramach unijnego wsparcia zaadaptował tą basztę na punk widokowy, z którego możemy też oglądać kosmos. Powstało tam obserwatorium astronomiczne, a obok niego miejsce wystawowo-edukacyjne. Przez kilka lat odbywały się tam zajęcia z astronomii, konferencje oraz różne spotkania. Jednak utrzymywanie tego było kłopotliwe dla Franciszkanów. Dlatego doszło do porozumienia z burmistrzem, aby przekazać to miastu i wykorzystać na potrzeby społeczne.

Głogówek szykuje się do przyszłorocznych obchodów swojego 800-lecia. W nawiązaniu do tego jubileuszu w użyczonych przez zakonników pomieszczeniach otwarto wystawę.

- Ekspozycja ukazuje historię miasta w taki sposób, aby turyści mogli w pigułce otrzymać informacje dotyczące jego przeszłości – mówił Aleksander Devosqes–Cuber. - W przyszłości, w obiekcie tym ma powstać punkt informacji turystycznej. Wystawę nazwaliśmy „Obserwatorium miasta”. Nawiązuje to do miejsca, gdzie się znajduje. Opowiada o ważnych dla miastach obiektach, jak ratusz, zamek i kościoły. Część ekspozycji obejmuje zagadnienia dotyczące np. mniejszości żydowskiej, protestanckiej, rzemiosła, rozwoju agrarnego, historii szkolnictwa. Natomiast kontynuacja tej wystawy będzie na jesieni w salach Muzeum Regionalnego w Głogówku. Przedstawimy wówczas w kontekście dziejowym ludzi, życie intelektualne i kulturalne miasta.

Za użyczony obiekt gmina Głogówek nie płaci Franciszkanom. Natomiast pokrywa koszty mediów związane z jego funkcjonowaniem.

Zobacz także

2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »