Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-08-02, 16:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie pomocy samorządów lokalnych dla seniorów

Zuzanna Donath-Kasiura i Jarosław Szóstka
Zuzanna Donath-Kasiura i Jarosław Szóstka
Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Alternatywą są różne formy opieki w miejscu zamieszkania seniorów. Prognozy demograficzna wskazują na postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa. Do 2035 roku liczba niepełnosprawnych 80-latków może osiągnąć nawet 1,25 mln osób.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu otwarto drugi w Prudniku klub seniora.

- Kluby seniora to bardzo ważna sprawa dla zarządu województwa, samorządu województwa i wszystkich obywateli – powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – Bez współpracy z burmistrzem nic by się nie udało. Wychodzimy z założenia, że jeżeli przy wsparciu unijnym zapewnimy seniorom możliwość spotykania się, rozwijania się, wtedy będą dłużej zdrowi i będziemy mogli korzystać z ich potencjału. Są to osoby, które w tym wieku często są samotne, mają swojej potrzeby, ale przede wszystkim mają doświadczenie, którym chcą się podzielić. Bardzo ważne jest, że Unia Europejska, a my również chcemy pomagać starszym osobom, aby jak najdłużej były samodzielne. Żeby mieszkały w swoich domach, w otoczeniu swoich najbliższych, aby te osoby mogły korzystać z usług rehabilitacyjnych oraz zachować zdrowie psychiczne i fizyczne. W ubiegłej perspektywie finansowej UE powstało na Opolszczyźnie dosyć dużo przede wszystkim prywatnych DPS. Są też DPS samorządowe, ale seniorzy najlepiej czują się w swoich domach. Druga możliwość to mieszkania wspomagane, gdzie mogą korzystać z pomocy. Powstają one w miastach naszego województwa. Opieka w domach spokojnej starości niech będzie ostatecznością dla tych, którzy nie potrafią samodzielnie funkcjonować.

Gminy coraz więcej dopłacają do pobytu swoich mieszkańców w DPS.

- Chcemy zmierzać w kierunku takich rozwiązań, jak domy dziennego pobytu, kluby seniora, mieszkania chronione, czy dozorowane – mówił Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Są to rozwiązania pozwalające seniorom przebywać w środowisku, które jest dla nich bardziej naturalne niż DPS, gdzie też barierą są rosnące koszty. Mamy dwa kluby seniora dla osób samodzielnych. Trzeba im tylko zorganizować czas i w jakiś sposób je zaktywizować. Chcemy otworzyć pierwszy dom dziennego pobytu. Seniorzy po zajęciach będą mogli wrócić do swoich mieszkań i tam normalnie egzystować. Jako samorząd, bez jakiegoś ogólnokrajowego planu, nie damy sobie sami radę ze starzeniem się społeczeństwa. Rosnące wydatki bieżące gmin, przy mniejszych dochodach własnych z tytułu podatków lokalnych, spowodują, że polityka senioralna będzie kolejnym miejscem kryzysowym w naszych budżetach. Dość dużo już dopłacamy do klubów seniora. Każde następne takie zadanie wygeneruje kolejne wydatki i koszty bieżące. Dojdzie do sytuacji, w której nie będzie nas stać na wdrażanie tych potrzebnych rozwiązań. Potrzebne jest stworzenie ogólnopolskich programów wsparcia samorządów, albo powstanie specjalnych agend rządowych, które tym problemem mogłyby się lokalnie zajmować.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »