Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-08-02, 16:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie pomocy samorządów lokalnych dla seniorów

Zuzanna Donath-Kasiura i Jarosław Szóstka
Zuzanna Donath-Kasiura i Jarosław Szóstka
Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Alternatywą są różne formy opieki w miejscu zamieszkania seniorów. Prognozy demograficzna wskazują na postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa. Do 2035 roku liczba niepełnosprawnych 80-latków może osiągnąć nawet 1,25 mln osób.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu otwarto drugi w Prudniku klub seniora.

- Kluby seniora to bardzo ważna sprawa dla zarządu województwa, samorządu województwa i wszystkich obywateli – powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – Bez współpracy z burmistrzem nic by się nie udało. Wychodzimy z założenia, że jeżeli przy wsparciu unijnym zapewnimy seniorom możliwość spotykania się, rozwijania się, wtedy będą dłużej zdrowi i będziemy mogli korzystać z ich potencjału. Są to osoby, które w tym wieku często są samotne, mają swojej potrzeby, ale przede wszystkim mają doświadczenie, którym chcą się podzielić. Bardzo ważne jest, że Unia Europejska, a my również chcemy pomagać starszym osobom, aby jak najdłużej były samodzielne. Żeby mieszkały w swoich domach, w otoczeniu swoich najbliższych, aby te osoby mogły korzystać z usług rehabilitacyjnych oraz zachować zdrowie psychiczne i fizyczne. W ubiegłej perspektywie finansowej UE powstało na Opolszczyźnie dosyć dużo przede wszystkim prywatnych DPS. Są też DPS samorządowe, ale seniorzy najlepiej czują się w swoich domach. Druga możliwość to mieszkania wspomagane, gdzie mogą korzystać z pomocy. Powstają one w miastach naszego województwa. Opieka w domach spokojnej starości niech będzie ostatecznością dla tych, którzy nie potrafią samodzielnie funkcjonować.

Gminy coraz więcej dopłacają do pobytu swoich mieszkańców w DPS.

- Chcemy zmierzać w kierunku takich rozwiązań, jak domy dziennego pobytu, kluby seniora, mieszkania chronione, czy dozorowane – mówił Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Są to rozwiązania pozwalające seniorom przebywać w środowisku, które jest dla nich bardziej naturalne niż DPS, gdzie też barierą są rosnące koszty. Mamy dwa kluby seniora dla osób samodzielnych. Trzeba im tylko zorganizować czas i w jakiś sposób je zaktywizować. Chcemy otworzyć pierwszy dom dziennego pobytu. Seniorzy po zajęciach będą mogli wrócić do swoich mieszkań i tam normalnie egzystować. Jako samorząd, bez jakiegoś ogólnokrajowego planu, nie damy sobie sami radę ze starzeniem się społeczeństwa. Rosnące wydatki bieżące gmin, przy mniejszych dochodach własnych z tytułu podatków lokalnych, spowodują, że polityka senioralna będzie kolejnym miejscem kryzysowym w naszych budżetach. Dość dużo już dopłacamy do klubów seniora. Każde następne takie zadanie wygeneruje kolejne wydatki i koszty bieżące. Dojdzie do sytuacji, w której nie będzie nas stać na wdrażanie tych potrzebnych rozwiązań. Potrzebne jest stworzenie ogólnopolskich programów wsparcia samorządów, albo powstanie specjalnych agend rządowych, które tym problemem mogłyby się lokalnie zajmować.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej 2021-09-21, godz. 09:12 Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112 - Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »