Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów…
2021-07-30, 18:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości

Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest Mochów pod Głogówkiem. Jest tam klasztor Paulinów fundacji księcia Władysława Opolczyka. Systematycznie powiększane są zbiory znajdującej się w tej wiosce Izby Tradycji. Są tam m.in. prehistoryczne eksponaty.
- Z historią naszych terenów mam do czynienie od lat 80. ubiegłego wieku - powiedział Janusz Kokurowski, opiekun Izby Tradycji w Mochowie. – Zetknąłem się z nią poprzez moją córkę, która studiowała historię i miałem dostęp do dokumentów źródłowych. Masę materiałów na temat rejonu Głogówka zebrałem w różnych archiwach m.in. Diecezji Wrocławskiej. Uczestniczyłem w pracach komisji historycznej, seminariach i wykładach. Pewien pan z Dzierżysławic nie dawał mi spokoju. Miał ogromne pamiątki z odległych epok. Przywiózł mi urny pochówkowe, narzędzia z czasów kamienia łupanego, które umieściłem w pierwszej gablocie. Wówczas namówiłem proboszcza naszej parafii, żeby odnowić stare pomieszczenie gospodarskie. Zgromadziliśmy tam eksponaty pochodzące z naszego terenu. Część z nich to pamiątki rodzinne nasze i mieszkańców Mochowa. Ale najwięcej eksponatów pochodzi od pana Pawła Lozora z Dzierżysławic. Gromadził je przez 60 lat. Zbierał je m.in. na polach i starych strychach. Ostatnio na polu znalazła monetę z czasów cesarza Wespazjana, czyli jest to 450 rok naszej ery. Z muzeum w Głogówku otrzymałem kolejne gabloty, które wyremontowałem. Umieściłem w nich podarowane eksponaty m.in. część kości dinozaura, pozostałości skalne z epoki kredy. Są noże z krzemienia. Najstarsze znalezisko ma przeszło 32 miliony lat. Pan Lozor chce nam przekazać kolejne eksponaty, ale my już nie mamy miejsca. Dlatego chcemy otworzyć nową izbę, aby m.in. materiały pisane, które mają nasi mieszkańcy, nie przeleciały przez komin. Chcemy to zachować dla potomnych.

Tereny gminy Głogówek mają ogromy potencjał archeologiczny. Świadczą o tym nowe znaleziska.

- W rejonie Mochowa powódź z 1997 roku odkryła pozostałości budowli na palach, która była najstarszą na Górnym Śląsku – mówił Janusz Kokurowski. – Badania archeologiczne prowadził profesor Wojciechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta ziemia na pewno kryje jeszcze wiele artefaktów. Nasza Izba Tradycji jest na stronie internetowej. Jest tam podany numer telefonu. Jestem do dyspozycji zwiedzających, bo będąc na emeryturze dysponuję wolnym czasem.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »