Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów…
2021-07-30, 18:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości

Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest Mochów pod Głogówkiem. Jest tam klasztor Paulinów fundacji księcia Władysława Opolczyka. Systematycznie powiększane są zbiory znajdującej się w tej wiosce Izby Tradycji. Są tam m.in. prehistoryczne eksponaty.
- Z historią naszych terenów mam do czynienie od lat 80. ubiegłego wieku - powiedział Janusz Kokurowski, opiekun Izby Tradycji w Mochowie. – Zetknąłem się z nią poprzez moją córkę, która studiowała historię i miałem dostęp do dokumentów źródłowych. Masę materiałów na temat rejonu Głogówka zebrałem w różnych archiwach m.in. Diecezji Wrocławskiej. Uczestniczyłem w pracach komisji historycznej, seminariach i wykładach. Pewien pan z Dzierżysławic nie dawał mi spokoju. Miał ogromne pamiątki z odległych epok. Przywiózł mi urny pochówkowe, narzędzia z czasów kamienia łupanego, które umieściłem w pierwszej gablocie. Wówczas namówiłem proboszcza naszej parafii, żeby odnowić stare pomieszczenie gospodarskie. Zgromadziliśmy tam eksponaty pochodzące z naszego terenu. Część z nich to pamiątki rodzinne nasze i mieszkańców Mochowa. Ale najwięcej eksponatów pochodzi od pana Pawła Lozora z Dzierżysławic. Gromadził je przez 60 lat. Zbierał je m.in. na polach i starych strychach. Ostatnio na polu znalazła monetę z czasów cesarza Wespazjana, czyli jest to 450 rok naszej ery. Z muzeum w Głogówku otrzymałem kolejne gabloty, które wyremontowałem. Umieściłem w nich podarowane eksponaty m.in. część kości dinozaura, pozostałości skalne z epoki kredy. Są noże z krzemienia. Najstarsze znalezisko ma przeszło 32 miliony lat. Pan Lozor chce nam przekazać kolejne eksponaty, ale my już nie mamy miejsca. Dlatego chcemy otworzyć nową izbę, aby m.in. materiały pisane, które mają nasi mieszkańcy, nie przeleciały przez komin. Chcemy to zachować dla potomnych.

Tereny gminy Głogówek mają ogromy potencjał archeologiczny. Świadczą o tym nowe znaleziska.

- W rejonie Mochowa powódź z 1997 roku odkryła pozostałości budowli na palach, która była najstarszą na Górnym Śląsku – mówił Janusz Kokurowski. – Badania archeologiczne prowadził profesor Wojciechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta ziemia na pewno kryje jeszcze wiele artefaktów. Nasza Izba Tradycji jest na stronie internetowej. Jest tam podany numer telefonu. Jestem do dyspozycji zwiedzających, bo będąc na emeryturze dysponuję wolnym czasem.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »