Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów…
2021-07-30, 18:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości

Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest Mochów pod Głogówkiem. Jest tam klasztor Paulinów fundacji księcia Władysława Opolczyka. Systematycznie powiększane są zbiory znajdującej się w tej wiosce Izby Tradycji. Są tam m.in. prehistoryczne eksponaty.
- Z historią naszych terenów mam do czynienie od lat 80. ubiegłego wieku - powiedział Janusz Kokurowski, opiekun Izby Tradycji w Mochowie. – Zetknąłem się z nią poprzez moją córkę, która studiowała historię i miałem dostęp do dokumentów źródłowych. Masę materiałów na temat rejonu Głogówka zebrałem w różnych archiwach m.in. Diecezji Wrocławskiej. Uczestniczyłem w pracach komisji historycznej, seminariach i wykładach. Pewien pan z Dzierżysławic nie dawał mi spokoju. Miał ogromne pamiątki z odległych epok. Przywiózł mi urny pochówkowe, narzędzia z czasów kamienia łupanego, które umieściłem w pierwszej gablocie. Wówczas namówiłem proboszcza naszej parafii, żeby odnowić stare pomieszczenie gospodarskie. Zgromadziliśmy tam eksponaty pochodzące z naszego terenu. Część z nich to pamiątki rodzinne nasze i mieszkańców Mochowa. Ale najwięcej eksponatów pochodzi od pana Pawła Lozora z Dzierżysławic. Gromadził je przez 60 lat. Zbierał je m.in. na polach i starych strychach. Ostatnio na polu znalazła monetę z czasów cesarza Wespazjana, czyli jest to 450 rok naszej ery. Z muzeum w Głogówku otrzymałem kolejne gabloty, które wyremontowałem. Umieściłem w nich podarowane eksponaty m.in. część kości dinozaura, pozostałości skalne z epoki kredy. Są noże z krzemienia. Najstarsze znalezisko ma przeszło 32 miliony lat. Pan Lozor chce nam przekazać kolejne eksponaty, ale my już nie mamy miejsca. Dlatego chcemy otworzyć nową izbę, aby m.in. materiały pisane, które mają nasi mieszkańcy, nie przeleciały przez komin. Chcemy to zachować dla potomnych.

Tereny gminy Głogówek mają ogromy potencjał archeologiczny. Świadczą o tym nowe znaleziska.

- W rejonie Mochowa powódź z 1997 roku odkryła pozostałości budowli na palach, która była najstarszą na Górnym Śląsku – mówił Janusz Kokurowski. – Badania archeologiczne prowadził profesor Wojciechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta ziemia na pewno kryje jeszcze wiele artefaktów. Nasza Izba Tradycji jest na stronie internetowej. Jest tam podany numer telefonu. Jestem do dyspozycji zwiedzających, bo będąc na emeryturze dysponuję wolnym czasem.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »