Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku…
2021-07-16, 18:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie

Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate tradycje hodowli koni. Stadniny w Mosznej i Prudniku znane są w kraju i za granicą. Przybywa też prywatnych hodowców. O wykorzystaniu tego potencjału mówiliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Gość programu współpracuje z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Wykładam studentom różne aspekty związane z pograniczem polsko-czeskim – powiedział Daniel Palimąka, wiceprezes OZJ zarazem radny powiatu nyskiego. – Moje badania, analizy dotyczą też turystyki na tym pograniczu. Np. w powiecie nyskim zwiększyła się baza miejsc noclegowych. Jednak w porównaniu do naszych czeskich odpowiedników jesteśmy daleko w tyle. Jako województwo jesteśmy na szarym końcu, gdy chodzi o wykorzystanie sektora usług. Natomiast w turystyce powinniśmy upatrywać szans. Dotyczy to samorządów lokalnych, przedsiębiorców i społeczeństwa. Nie da się u nas skutecznie rozwijać turystykę w oderwaniu od tego, co dzieje się w Czechach. Tym bardziej, że są niemałe pieniądze na taką współpracę. Rolą samorządów lokalnych jest wzmacnianie infrastruktury turystycznej. Przykładem są Głuchołazy, gdzie z budżetu powiatu nyskiego sfinansowano budowę tężni. Samorządy powinny też koordynować wprowadzenie destynacji turystycznej, czyli spójnego zarządzania turystyką na całym pograniczu. Czesi niezbyt są zainteresowani odwiedzaniem naszego regionu w celach turystycznych. Ta liczba jest podobna od kilku lat.

Sporym zainteresowaniem u naszych południowych sąsiadów cieszył się polsko-czeski projekt, który przez dwa sezony realizowany był przez Stadninę Koni w Mosznej.

- Przyjeżdżali tam zwodnicy, którzy rywalizowali w konkurencji WKKW. Polacy jeździli za południową granicę. To zaowocowało tym, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają na zawody już niezwiązane z tym projektem. Jeżeli chcemy zrobić duże rzeczy dotyczące jeździectwa, hodowli koni to musimy patrzeć na współpracę z Czechami. Bardzo mocno z ośrodkiem w Ostrawie współpracuje np. Lewada Zakrzów. Mamy niesamowite podwaliny, na których możemy budować opolskie jeździectwo. Jest to hodowla koni. Przypomnę, że w 2013 roku Mistrzem Polski w WKKW był koń z Prudnika, a wicemistrzynią była klacz Apokalipsa z Mosznej. W Czechach trzy razy z rzędu Wielką Pardubicką wygrał koń Tiumen wychodowany w Mosznej. W województwie mamy Andrzeja Sałackiego, który jest trenerem kadry narodowej w ujeżdżeniu. Mamy też w regionie dwóch byłych, znakomitych trenerów kadry narodowej w skokach przez przeszkody. Jest to Rudiger Wassibauer, który moim zadaniem hoduje najlepsze konie skokowe w Polsce. Jest to też Rudolf Mrugała związany z klubem w Mosznej. Patrząc na tą naszą hodowlę i te możliwości, które mam dzisiaj, nie da się zrobić wyniku sportowego bez popularyzacji jeździectwa. Ten sport przestaje być elitarny. Z Andrzejem Sałackim przygotowałem Opolską Markę Jeździecką. To trafiło na podatny grunt u marszałka województwa. Finansujemy z tego poszczególne zawody, aby jeszcze bardziej popularyzować ten sport – mówił Daniel Palimąka.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »