Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu…
2021-07-12, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących projektu nowelizacji ustawy o ochotniczej straży pożarnej

Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny nabór wniosków ma ruszyć we wrześniu. Gminy i powiaty mogą uzyskać do 95 procent dofinansowania kosztów inwestycji.
- Czas na złożenie wniosków mamy do końca miesiąca - powiedział Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Przygotowujemy trzy wnioski. Pierwszy z ich dotyczył będzie kompleksowej poprawy sytuacji w zakresie gospodarki ściekami w naszej gminie. Chodzi o projekty kanalizacyjne, ale także i wodociągowe. Drugi nasz priorytet i wniosek dotyczy budowy nowego przedszkola, bo do takiego zadania przymierzamy się w Głogówku. Chcemy też pozyskać dofinansowanie na modernizację i przebudowę stadionu miejskiego przy ulicy Damrota. Takie jest też oczekiwanie środowiska sportowego. Dotychczas nie najgorzej pozyskujemy zewnętrzne pieniądze. Myślę, że i tym razem nasze wnioski mają duże szanse na aprobatę. Liczymy, że przynajmniej jeden z nich uzyska dofinansowanie i mieszkańcy będą mogli cieszyć się dużą inwestycją.

Kontrowersje wzbudza projekt zmian w ustawie o ochotniczej straży pożarnej. Jedne rozwiązania przyjmowane są z dużą akceptacją, a inne mocno krytykowane. Zarząd Główny Związku OSP RP chwali propozycję w sprawie dodatków do emerytur dla długoletnich strażaków ochotników. Natomiast w swoim stanowisku krytycznie odnosi się do zapisu mówiącego, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko OSP przekształcone w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Jedynie takie otrzymają też wsparcie od państwa.

- Mam mieszane odczucia – mówił burmistrz Głogówka. – Na pochwałę w tym projekcie zasługuje przede wszystkim dodatek do emerytury dla strażaków ochotników. To się tym ludziom należy. Narażają swoje życie, poświęcają prywatny czas i taka rekompensata jest wskazana. Krytycznie patrzę w stronę zapisów dotyczących tworzenia przy OSP jednostek ratowniczo-gaśniczych. Przepis ten może doprowadzić do wykluczenia tych najmniejszych OSP z sytemu przeciwpożarowego. Właśnie te najmniejsze jednostki są najbliżej naszych problemów, potrzeb i niebezpiecznych zdarzeń. Nie zawsze ta lokalna OSP jest w stanie osiągnąć odpowiednią liczbę strażaków – ratowników, czy dysponować określonym sprzętem, ale jest najbardziej mobilna. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby spowodować pół profesjonalizację tych straży. Czym innym są jednostki działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, które też u nas funkcjonują. Mniejsze OSP powinny mieć wokół siebie jak najmniej formalizmów, papierów. Mnożenie biurokracji nie jest tutaj wskazane. Wspieramy szkolenia strażaków, wypłacamy im ekwiwalent za udział w akcjach. W tym roku przygotowujemy zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Szonów.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »