- Czas na złożenie wniosków mamy do końca miesiąca - powiedział Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Przygotowujemy trzy wnioski. Pierwszy z ich dotyczył będzie kompleksowej poprawy sytuacji w zakresie gospodarki ściekami w naszej gminie. Chodzi o projekty kanalizacyjne, ale także i wodociągowe. Drugi nasz priorytet i wniosek dotyczy budowy nowego przedszkola, bo do takiego zadania przymierzamy się w Głogówku. Chcemy też pozyskać dofinansowanie na modernizację i przebudowę stadionu miejskiego przy ulicy Damrota. Takie jest też oczekiwanie środowiska sportowego. Dotychczas nie najgorzej pozyskujemy zewnętrzne pieniądze. Myślę, że i tym razem nasze wnioski mają duże szanse na aprobatę. Liczymy, że przynajmniej jeden z nich uzyska dofinansowanie i mieszkańcy będą mogli cieszyć się dużą inwestycją.
Kontrowersje wzbudza projekt zmian w ustawie o ochotniczej straży pożarnej. Jedne rozwiązania przyjmowane są z dużą akceptacją, a inne mocno krytykowane. Zarząd Główny Związku OSP RP chwali propozycję w sprawie dodatków do emerytur dla długoletnich strażaków ochotników. Natomiast w swoim stanowisku krytycznie odnosi się do zapisu mówiącego, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko OSP przekształcone w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Jedynie takie otrzymają też wsparcie od państwa.
- Mam mieszane odczucia – mówił burmistrz Głogówka. – Na pochwałę w tym projekcie zasługuje przede wszystkim dodatek do emerytury dla strażaków ochotników. To się tym ludziom należy. Narażają swoje życie, poświęcają prywatny czas i taka rekompensata jest wskazana. Krytycznie patrzę w stronę zapisów dotyczących tworzenia przy OSP jednostek ratowniczo-gaśniczych. Przepis ten może doprowadzić do wykluczenia tych najmniejszych OSP z sytemu przeciwpożarowego. Właśnie te najmniejsze jednostki są najbliżej naszych problemów, potrzeb i niebezpiecznych zdarzeń. Nie zawsze ta lokalna OSP jest w stanie osiągnąć odpowiednią liczbę strażaków – ratowników, czy dysponować określonym sprzętem, ale jest najbardziej mobilna. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby spowodować pół profesjonalizację tych straży. Czym innym są jednostki działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, które też u nas funkcjonują. Mniejsze OSP powinny mieć wokół siebie jak najmniej formalizmów, papierów. Mnożenie biurokracji nie jest tutaj wskazane. Wspieramy szkolenia strażaków, wypłacamy im ekwiwalent za udział w akcjach. W tym roku przygotowujemy zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Szonów.