Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » 'Wspólna sprawa' czyli radiowa debata pracodawców…
2021-06-24, 17:02 Autor: Joanna Matlak

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT
W programie rozmawialiśmy dziś o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. "Global taxes in the post-COVID-19 era", w którym podjęto temat globalnych podatków w erze pocovidowej. Zdaniem ekspertów instytutu należałoby wprowadzić kilka globalnych podatków, które zapewniłoby prawie 700 mld dolarów rocznie.
Jak czytamy w raporcie, światowe wpływy z CIT są co roku uszczuplane o nawet 240 mld dol. na skutek transferowania zysków do rajów podatkowych. "Najbogatsi ludzie świata przelewają 7,6 bln dol. na zagraniczne konta, by uniknąć organów podatkowych" - napisano. W raporcie wyliczono, że wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld dol. rocznie, globalnego podatku klimatycznego - 279 mld dol. rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT - 127 mld dol. rocznie. Dodajmy, że na początku czerwca państwa z grupy G7 wyraziły poparcie dla pomysłu minimalnej stawki CIT na poziomie 15%. Stanowisko w tej sprawie ma za kilka miesięcy zająć grupa G20.

- Powiedzieliśmy, że G7 dobrze ocenia 15% podatek, tylko weźmy pod uwagę co było przy podatku cyfrowym. Nawet Unia Europejska na sugestie Komisji Europejskiej nie potrafiła spowodować tego, że wszystkie państwa wprowadziły ten podatek. A jesli nie jest powszechnie obowiązujący we wszystkich rejonach, to będziemy mieli raje podatkowe, czyli ucieczki i optymalizacje podatkowe, bo w naturze biznesmena jest szukanie lepszych warunków. Co do faktu tego podatku (globalnego CIT-u), to musimy pamiętam, że nawet najlepsze rekomendacje różnych grup muszą uzyskać poparcie lokalnych rządów w każdym jednym kraju. Osobiście uważam, że jest to nierealne do spełnienia - mówił dr Artur Zurakowski, ekonomista.

- Mamy już wspólny podatek europejski, tzw. podatek CO2, które wszystkie kraje muszą płacić. Ale w Europie. Zwolnione są z tego Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny czyli najwięksi truciciele. I oni mieliby płacić podatek klimatyczny…? Na pewno się na to nie zgodzą. Europa podnosi koszty swojego funkcjonowania a tamte kraje nie ponoszą żadnych kosztów. 150 ludzi ma na świecie 90% zasobów finansowych wszystkich mieszkańców świata. Takie są fakty - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności.

- Co do ujednolicenia podatków w ramach większego systemu gospodarczo- politycznego to mamy już doświadczenia w Unii… Funkcjonuje na przykład załącznik do dyrektywy VAT, który zakłada albo obniżenie albo super obniżenie podatku VAT, więc mówienie choćby o jednolitych podatkach w ramach jednego organizmu i wspólnego rynku się nie udaje - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Zabawa z korporacjami to gra w kotka i myszkę, raje podatkowe tworzą się ad hoc, bo poszczególne państwa, które tworzą system podatkowy sprzyjający powoduje, że tam ucieka kapitał i to jest tzw. optymalizacja podatkowa. Nie widzę najmniejszych szans na ujednolicenie choćby części danin w ramach systemu światowego - mówił Pancześnik.

- O ile oczekiwania Polskiego Instytutu Ekonomicznego są nierealne i utopijne, to pamiętajmy, ze to kolejny raport, który prowokuje intelektualnie i poszerza edukację ekonomiczną RP. Coraz więcej wiemy jak niebezpieczna jest globalizacja, kto nas kantuje i oby dyskutowano o tych zagrożeniach jak najwięcej w szkołach. Zobaczmy: Unia Europejska bierze na bary wszystko - CO2, sprawiedliwe podatki, politykę socjalną, a z drugiej strony rozgrywający światowi kpią sobie z nas - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »