Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » 'Wspólna sprawa' czyli radiowa debata pracodawców…
2021-06-24, 17:02 Autor: Joanna Matlak

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT

"Wspólna sprawa" czyli radiowa debata pracodawców, związkowców i ekspertów o globalnych podatkach, m.in. o minimalnej stawce CIT
W programie rozmawialiśmy dziś o raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. "Global taxes in the post-COVID-19 era", w którym podjęto temat globalnych podatków w erze pocovidowej. Zdaniem ekspertów instytutu należałoby wprowadzić kilka globalnych podatków, które zapewniłoby prawie 700 mld dolarów rocznie.
Jak czytamy w raporcie, światowe wpływy z CIT są co roku uszczuplane o nawet 240 mld dol. na skutek transferowania zysków do rajów podatkowych. "Najbogatsi ludzie świata przelewają 7,6 bln dol. na zagraniczne konta, by uniknąć organów podatkowych" - napisano. W raporcie wyliczono, że wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld dol. rocznie, globalnego podatku klimatycznego - 279 mld dol. rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT - 127 mld dol. rocznie. Dodajmy, że na początku czerwca państwa z grupy G7 wyraziły poparcie dla pomysłu minimalnej stawki CIT na poziomie 15%. Stanowisko w tej sprawie ma za kilka miesięcy zająć grupa G20.

- Powiedzieliśmy, że G7 dobrze ocenia 15% podatek, tylko weźmy pod uwagę co było przy podatku cyfrowym. Nawet Unia Europejska na sugestie Komisji Europejskiej nie potrafiła spowodować tego, że wszystkie państwa wprowadziły ten podatek. A jesli nie jest powszechnie obowiązujący we wszystkich rejonach, to będziemy mieli raje podatkowe, czyli ucieczki i optymalizacje podatkowe, bo w naturze biznesmena jest szukanie lepszych warunków. Co do faktu tego podatku (globalnego CIT-u), to musimy pamiętam, że nawet najlepsze rekomendacje różnych grup muszą uzyskać poparcie lokalnych rządów w każdym jednym kraju. Osobiście uważam, że jest to nierealne do spełnienia - mówił dr Artur Zurakowski, ekonomista.

- Mamy już wspólny podatek europejski, tzw. podatek CO2, które wszystkie kraje muszą płacić. Ale w Europie. Zwolnione są z tego Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny czyli najwięksi truciciele. I oni mieliby płacić podatek klimatyczny…? Na pewno się na to nie zgodzą. Europa podnosi koszty swojego funkcjonowania a tamte kraje nie ponoszą żadnych kosztów. 150 ludzi ma na świecie 90% zasobów finansowych wszystkich mieszkańców świata. Takie są fakty - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności.

- Co do ujednolicenia podatków w ramach większego systemu gospodarczo- politycznego to mamy już doświadczenia w Unii… Funkcjonuje na przykład załącznik do dyrektywy VAT, który zakłada albo obniżenie albo super obniżenie podatku VAT, więc mówienie choćby o jednolitych podatkach w ramach jednego organizmu i wspólnego rynku się nie udaje - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Zabawa z korporacjami to gra w kotka i myszkę, raje podatkowe tworzą się ad hoc, bo poszczególne państwa, które tworzą system podatkowy sprzyjający powoduje, że tam ucieka kapitał i to jest tzw. optymalizacja podatkowa. Nie widzę najmniejszych szans na ujednolicenie choćby części danin w ramach systemu światowego - mówił Pancześnik.

- O ile oczekiwania Polskiego Instytutu Ekonomicznego są nierealne i utopijne, to pamiętajmy, ze to kolejny raport, który prowokuje intelektualnie i poszerza edukację ekonomiczną RP. Coraz więcej wiemy jak niebezpieczna jest globalizacja, kto nas kantuje i oby dyskutowano o tych zagrożeniach jak najwięcej w szkołach. Zobaczmy: Unia Europejska bierze na bary wszystko - CO2, sprawiedliwe podatki, politykę socjalną, a z drugiej strony rozgrywający światowi kpią sobie z nas - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.

Zobacz także

2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej 2021-07-29, godz. 13:10 Violetta Porowska i Tomasz Kostuś o ruchu antyszczepionkowym, bezpieczeństwie podczas pandemii oraz projekcie "lex T… - Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce przekazuje informację nieprawdziwą, że nie trzeba się szczepić. To zasmucająca informacja pokazująca zmianę… » więcej 2021-07-29, godz. 09:08 Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola o trwających i przyszłych inwestycjach drogowych - Prace postępują bardzo szybko, bo ten odcinek był przygotowany do tego, żeby go skończyć - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Stelnicka… » więcej 2021-07-27, godz. 19:23 Spięcie- Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Dziś przyjrzeliśmy się wydarzeniom międzynarodowym, których działania są widoczne również w Polsce. » więcej 2021-07-28, godz. 18:39 Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej… Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:09 Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki o inwestycjach w gminie Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jarosław Tkaczyński. Burmistrza Praszki pytaliśmy o znaczenie wielkiej inwestycji firmy… » więcej 2021-07-28, godz. 09:12 Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed w… - To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze… » więcej 2021-07-27, godz. 13:58 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W piątek sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej w wyniku kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »