Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach…
2021-06-23, 20:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Franciszek Dendewicz, dyrektor ZSP w Szybowicach, o upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej

Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Franciszek Dendewicz [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tablica upamiętniająca związanego ze Lwowem kapitana Romana Rogozińskiego odsłonięta zostanie 24 czerwca w Szybowicach. Jest on jedną z tysięcy polskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Związana z tym uroczystość miała się odbyć w zeszłym roku. Musiano ją przełożyć z powodu pandemii.
- Uroczystość ta zakończy realizację projektu „Katyń ocalić od zapomnienia” – powiedział Franciszek Dendewicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach. – Projekt ten polega na upamiętnieniu, poprzez posadzenie Dębu Pamięci, ofiary Zbrodni Katyńskiej. Każdy taki posadzony dąb upamiętnia jedną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina. Roman Rogoziński urodził się w Podwołczyskach, w powiecie skałackim. Ukończył sławne trzecie gimnazjum we Lwowie. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie włoskim. Został ciężko ranny w 1918 roku i trafił do szpitala we Lwowie. Po zajęciu tego miasta przez Ukraińców dowodzi obroną budynku dyrekcji kolei. Za zasługi w obronie Lwowa otrzymał Krzyż Virtuti Militari. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 5 pułku artylerii ciężkiej w Jarosławiu. Brał udział w decydującej bitwie niemeńskiej, w której rozbici zostali bolszewicy. Do 1922 roku służył w Wojsku Polskim. Gdy odnowiła mu się rana postanowił przejść do rezerwy. Był bardzo aktywnym członkiem Związku Obrońców Lwowa. Angażował się w tworzenie Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1935 roku wybrano go radnym tego miasta. Gdy wybuchła II wojna światowa ponownie stanął w obronie swojego ukochanego Lwowa. Aresztowany został przez Sowietów w Kołomyi. Przeniesiono go do lwowskiego więzienia. Stamtąd przewieziony został do Kijowa. Zamordowano go w tamtejszej siedzibie NKWD. Potajemnie pogrzebany został w Bykowni. Podczas ekshumacji w latach 90. ubiegłego wieku potwierdzono, że jest to miejsce śmierci ponad 1900 polskich obywateli z Ukraińskiej Lity Katyńskiej. Liczy ona w sumie 3435 osób.

Nieprzypadkowo Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szybowicach nosi zaszczytne imię Orląt Lwowskich.

- Najstarsi mieszkańcy naszej wioski to dawni Kresowiacy z miejscowości w okolicach Buczacza i Trembowli. Tutaj po wojnie był znany ksiądz Ludwik Rutyna. Wiele lat później, kiedy już przeszedł na emeryturę, wyjechał w rodzinne strony na dzisiejszej Ukrainie. Odbudowywał tam i krzewił religię. Pamiętają o tym nasi mieszkańcy – mówił Franciszek Dendewicz.

Czwartkowe uroczystości w Szybowicach rozpocznie o godzinie 14 szkolna akademia patriotyczna prezentująca postać kapitana Romana Rogozińskiego i upamiętniająca ofiary Zbrodni Katyńskiej. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele władz województwa, gminy, opolskiego kuratorium oraz IPN.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »