Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach…
2021-06-15, 18:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach i Jacek Górski, dyrektor SP w Łące Prudnickiej, o wpływie pandemii na funkcjonowanie szkół stowarzyszeniowych

Jacek Górski i Iwona Jakubczak
Jacek Górski i Iwona Jakubczak
Absencja nauczycieli i uczniów spowodowana pandemią oraz zdalne nauczanie - to główne problemy, z którymi w minionych miesiącach borykała się oświata. Jaki jest tego bilans na koniec roku szkolnego? Na oświatowe zawirowania spojrzeliśmy przez pryzmat funkcjonowania szkół prowadzonych przez stowarzyszenia, które są w trudniejszej sytuacji od placówek podległych samorządom lokalnym.
Drugi rok działalności kończy Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach.

- Jesteśmy raczej małą szkołą - powiedziała Iwona Jakubczak ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkół „Chrobry” w Głuchołazach. – Nie było u nas dużej absencji. Do zdalnego nauczania nie byliśmy przygotowani technicznie. Nie mieliśmy sprzętu i umiejętności. Pracując trzeba było ciągle się doszkalać. Już to samo w sobie jest ogromną innowacją. Samorząd województwa doposażył nas w sprzęt informatyczny. Zorganizowano liczne szkolenia. Jednak zdalne nauczanie jest dużo mniej efektywne niż stacjonarne. Trwało to zdecydowanie za długo. Kosztowało nas to bardzo wiele energii. Ale jesteśmy szczęśliwi, że chociaż w ostatnich dniach nauczanie wróciło do szkoły. Można było ponadrabiać przynajmniej podstawowe zaległości. Wszyscy już czują wiatr wakacji. Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok szkolny. Mamy nadzieję, że nie będzie już zdalnego nauczania. Cały czas budujemy markę tej szkoły. Pracujemy nad jej jakością. Żeby na rynku edukacyjnym przetrwać to trzeba zdobyć zaufanie rodziców i uczniów. Na razie nam się to udaje i mamy plany na przyszłość. Nasi nauczyciel zatrudnieni są w oparciu o Kodeks pracy. Karta Nauczyciela obowiązuje jedynie przy pozyskiwaniu awansu zawodowego. W budynku liceum zajmujemy tylko pomieszczenia wykorzystywane na cele dydaktyczne. Za tą powierzchnię płacimy gminie czynsz.

Niepubliczne LO w Głuchołazach planuje utworzyć od września dwa oddziały klas pierwszych.

- Będzie to jednak trudne. Jedna klasa powstanie na pewno, bo już praktycznie jest skompletowana. Dużym komfortem jest u nas nauka w małych grupach. Mówimy o sobie szkoła z plasteliny. Nic nie ustalamy na sztywno. Taka mała, kameralna szkoła to jest ogromy atut. Uczeń traktowany jest bardzo indywidulanie. Możemy rozpoznać wszystkie jego potrzeby. My się wszyscy znamy. Bardzo mocno wspiera nas również stowarzyszenie, które jest naszym organem prowadzącym. Nie szczędzi nam grosza - mówiła Iwona Jakubczak.

W odpowiedzi na planowaną likwidację szkoły podstawowej, w 2004 roku powstało stowarzyszenie, które powołali mieszkańcy Łąki Prudnickiej. Za cel postawili sobie m.in. prowadzenie szkoły, która powstała w następnym roku. Placówka ta utrzymuje się z subwencji oświatowej przekazywanej przez ministerstwo.

- W związku ze zdalnym nauczaniem mamy pozytywne i negatywne doświadczenia - powiedział Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej. – W jakimś stopniu poradziliśmy sobie z sytuacją, którą spowodowała pandemia. Szkoła skorzystała z ośmiu laptopów otrzymanych z urzędu marszałkowskiego na potrzeby zdalnego nauczania. Cieszymy się, że uczniowie mogli już wrócić do szkoły. Duży nacisk kładziemy na usprawnianie, ruch fizyczny, rekreację oraz integrację uczniów. Jesteśmy już po naborze na nowy rok szkolny. Zebrała się komisja rekrutacyjna. Podjęto decyzję o utworzeniu listy rezerwowej uczniów. Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych do pierwszej klasy. Do niedawna nasza szkoła była sześcioklasowa. Obecnie mamy osiem oddziałów. Wysoki poziom nauczania powoduje, że nie brakuje chętnych również z okolicznych miejscowości np. z Prudnika. Jaki będzie przyszły rok szkolny? W dużej mierze zależeć to będzie od wyszczepialności społeczeństwa. Wszyscy już mamy dość tych ostatnich obostrzeń.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »