Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach…
2021-06-15, 18:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach i Jacek Górski, dyrektor SP w Łące Prudnickiej, o wpływie pandemii na funkcjonowanie szkół stowarzyszeniowych

Jacek Górski i Iwona Jakubczak
Jacek Górski i Iwona Jakubczak
Absencja nauczycieli i uczniów spowodowana pandemią oraz zdalne nauczanie - to główne problemy, z którymi w minionych miesiącach borykała się oświata. Jaki jest tego bilans na koniec roku szkolnego? Na oświatowe zawirowania spojrzeliśmy przez pryzmat funkcjonowania szkół prowadzonych przez stowarzyszenia, które są w trudniejszej sytuacji od placówek podległych samorządom lokalnym.
Drugi rok działalności kończy Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach.

- Jesteśmy raczej małą szkołą - powiedziała Iwona Jakubczak ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkół „Chrobry” w Głuchołazach. – Nie było u nas dużej absencji. Do zdalnego nauczania nie byliśmy przygotowani technicznie. Nie mieliśmy sprzętu i umiejętności. Pracując trzeba było ciągle się doszkalać. Już to samo w sobie jest ogromną innowacją. Samorząd województwa doposażył nas w sprzęt informatyczny. Zorganizowano liczne szkolenia. Jednak zdalne nauczanie jest dużo mniej efektywne niż stacjonarne. Trwało to zdecydowanie za długo. Kosztowało nas to bardzo wiele energii. Ale jesteśmy szczęśliwi, że chociaż w ostatnich dniach nauczanie wróciło do szkoły. Można było ponadrabiać przynajmniej podstawowe zaległości. Wszyscy już czują wiatr wakacji. Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok szkolny. Mamy nadzieję, że nie będzie już zdalnego nauczania. Cały czas budujemy markę tej szkoły. Pracujemy nad jej jakością. Żeby na rynku edukacyjnym przetrwać to trzeba zdobyć zaufanie rodziców i uczniów. Na razie nam się to udaje i mamy plany na przyszłość. Nasi nauczyciel zatrudnieni są w oparciu o Kodeks pracy. Karta Nauczyciela obowiązuje jedynie przy pozyskiwaniu awansu zawodowego. W budynku liceum zajmujemy tylko pomieszczenia wykorzystywane na cele dydaktyczne. Za tą powierzchnię płacimy gminie czynsz.

Niepubliczne LO w Głuchołazach planuje utworzyć od września dwa oddziały klas pierwszych.

- Będzie to jednak trudne. Jedna klasa powstanie na pewno, bo już praktycznie jest skompletowana. Dużym komfortem jest u nas nauka w małych grupach. Mówimy o sobie szkoła z plasteliny. Nic nie ustalamy na sztywno. Taka mała, kameralna szkoła to jest ogromy atut. Uczeń traktowany jest bardzo indywidulanie. Możemy rozpoznać wszystkie jego potrzeby. My się wszyscy znamy. Bardzo mocno wspiera nas również stowarzyszenie, które jest naszym organem prowadzącym. Nie szczędzi nam grosza - mówiła Iwona Jakubczak.

W odpowiedzi na planowaną likwidację szkoły podstawowej, w 2004 roku powstało stowarzyszenie, które powołali mieszkańcy Łąki Prudnickiej. Za cel postawili sobie m.in. prowadzenie szkoły, która powstała w następnym roku. Placówka ta utrzymuje się z subwencji oświatowej przekazywanej przez ministerstwo.

- W związku ze zdalnym nauczaniem mamy pozytywne i negatywne doświadczenia - powiedział Jacek Górski, dyrektor Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Złoty Potok” w Łące Prudnickiej. – W jakimś stopniu poradziliśmy sobie z sytuacją, którą spowodowała pandemia. Szkoła skorzystała z ośmiu laptopów otrzymanych z urzędu marszałkowskiego na potrzeby zdalnego nauczania. Cieszymy się, że uczniowie mogli już wrócić do szkoły. Duży nacisk kładziemy na usprawnianie, ruch fizyczny, rekreację oraz integrację uczniów. Jesteśmy już po naborze na nowy rok szkolny. Zebrała się komisja rekrutacyjna. Podjęto decyzję o utworzeniu listy rezerwowej uczniów. Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych do pierwszej klasy. Do niedawna nasza szkoła była sześcioklasowa. Obecnie mamy osiem oddziałów. Wysoki poziom nauczania powoduje, że nie brakuje chętnych również z okolicznych miejscowości np. z Prudnika. Jaki będzie przyszły rok szkolny? W dużej mierze zależeć to będzie od wyszczepialności społeczeństwa. Wszyscy już mamy dość tych ostatnich obostrzeń.

Zobacz także

2021-08-04, godz. 12:54 Wiceminister Barbara Socha i Dorota Bojemska o Strategii Demograficznej 2040 konsultowanej z samorządowcami - Głosy są w zasadzie podobne, choć każde województwo ma swoją specyfikę - powiedziała w Południowej Loży Radiowej podsekretarz Stanu w Ministerstwie… » więcej 2021-08-04, godz. 09:01 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o demografii gminy i Strategii Demograficznej 2040 - W gminie Głogówek w ciągu dwóch lat ubyło 200-tu mieszkańców. Liczba ludności wynosi w tej chwili około 12 tys 400 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej 2021-08-02, godz. 12:51 Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mo… - Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej… » więcej 2021-08-02, godz. 08:53 Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu o surowszych karach za łamanie przepisów drogowych i zmianach w kształceniu … - Na ten moment jest to jedyne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoliłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-07-30, godz. 18:56 Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest… » więcej 2021-07-30, godz. 12:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o podejściu młodych do szczepień Naszych gości pytaliśmy jaki mają stosunek do szczepień przeciwko COVID-19, czy sami promują szczepienia i skąd czerpią wiedzę na temat pandemii koronawirusa… » więcej 2021-07-30, godz. 08:59 Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski o sierpniowych akcjach szczepionkowych i uroczystościach związanych z 77 rocznicą… - Liczę na to, że w czasie mszy świętych księża będą zachęcali swoich parafian do tego, żeby zajrzeli do tego namiotu i żeby się zaszczepili. Tylko… » więcej 2021-07-29, godz. 15:41 Potencjalnym i realnym zagrożeniom dla realizacji Polskiego Ładu poświęcona była radiowa debata „Pracodawcy - związkowcy… Rosną ceny usług, materiałów budowlanych, energii i paliw. W takich realiach wprowadzany będzie Polski Ład. Duże oczekiwania wobec rządowego Programu Inwestycji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »