Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-06-14, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów. Przegrali z nim kandydaci prawicy reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę oraz Konfederację.
Przez najbliższe dwa lata nie ma w kalendarzu wyborczym ogólnopolskiego głosowania. Jakie jest znaczenie rzeszowskich wyborów, czy w opozycji są powody do euforii?

- Euforia nie powinna tutaj zaćmiewać wizji Polski jaką opozycja powinna mieć w roku 2023, kiedy odbędą się wybory parlamentarne. Natomiast jest to pewien sygnał. Rzeszów jest stolicą Podkarpacia, czyli bastionu PiS. Pamiętajmy, że kilkanaście miesięcy temu prezydent Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w Rzeszowie. Tutaj ta tendencja się odwraca. Przedstawiciele PiS przegrali w niemalże wszystkich, niedzielnych wyborach uzupełniających na wójtów i burmistrzów. Jest to pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy - komentował Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Konrad Fijołek popierany był m.in. przez Lewicę. Tadeusz Ferenc, poprzedni prezydent Rzeszowa rządził miastem ponad 18 lat. Należał do SLD. Jednak jako swojego następcę wskazał Marcina Warchoła związanego z Solidarną Polską. Dlaczego Lewica nie zdecydowała się w Rzeszowie wystawić własnego kandydata?

- W polityce liczą się emocje i konsekwencja. Dodatkiem do tego jest arytmetyka. Żeby realizować swoje pomysły, program to trzeba wygrywać wybory. Konrad Fijołek związany był przed laty z Lewicą. Pozostałe formacje opozycji i lokalne komitety poparły tego kandydata z prostej przyczyny, bo jedność łączy. Prezydent elekt powiedział, że nie wygrała żadna partia, partyjniactwo, partyjne myślenie, ale jedność. Tą tezę lansuję od wielu lat. Wielu polityków na szczeblu centralnym nie zauważało jej do tej pory. Rzeszów staje się takim prologiem do tego, żeby na dwa lata przed wyborami usiąść do stołu i ustalić priorytety, płaszczyznę programową, a potem do wyborów iść jednym blokiem. Wówczas jest możliwa wygrana z PiS. Po kilku przegranych wyborach zrozumiał to swego czasu Jarosław Kaczyński. W 2013 roku wybory uzupełniające wygrał przedstawiciel tej formacji w Elblągu. To był pierwszy sygnał, że przestaje być mocna hegemonia Platformy Obywatelskiej. 2015 rok przyniósł zmiany. Podobną sytuację dostrzegam dzisiaj. Pod jednym warunkiem, że opozycja zachowa się tak roztropnie, racjonalnie i sprytnie, jak Jarosław Kaczyński na przełomie roku 2014-15, gdy scementował środowisko Gowina, Ziobry oraz PiS i stworzył wówczas jedną listę wyborczą. Dało to zwycięstwo PiS. Można mieć swoje poglądy, ideały, ale można je realizować tylko i wyłącznie, gdy się rządzi. W opozycji nie da się realizować programu partii. Jest to pierwszy krok do przygotowania jednego bloku wyborczego – analizował Piotr Woźniak.

W 20 miastach i gminach odbyły się w minioną niedzielę przedterminowe wybory wójtów i burmistrzów. Często największe poparcie społeczne otrzymali kandydaci niezależni. Nasz rozmówca przyznał, że jest to symptom odchodzenia elektoratu od popierania partyjnych kandydatów w wyborach samorządowych. Jego zdaniem gminy, powiaty i samorządy województw powinny być maksymalnie odpolitycznione.

W nawiązaniu do piłkarskiego Euro 2021 i Ligi Narodów w piłce siatkowej mówiliśmy także o finasowaniu lokalnego sportu przez samorządy lokalne.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »