Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury…
2021-06-04, 19:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, o luzowaniu obostrzeń pandemicznych w placówkach kultury i współpracy z Czechami

Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Do działalności sprzed lockdownu powoli wracają instytucje kultury. MOK w Głubczycach ma w planach wiele przedsięwzięć realizowanych również we współpracy z czeskimi partnerami. Na ten cel pozyskał unijne dofinansowanie.
- Od pewnego czasu prowadzimy zajęcie indywidulane oraz zdalne - powiedział Zbigniew Ziółko, dyrektorem MOK w Głubczycach. - Głównie dotyczyło to studia piosenki, chórów pracujących w podgrupach, sekcji teatralnej. Powstały nagrania prezentowane w mediach społecznościowych. Nie rozpoczęliśmy jeszcze zajęć z grupą seniorów, ale już niebawem będą w nich mogli uczestniczyć ci, którzy są zaszczepieni. Niebawem ruszamy też z koncertami i spektaklami chórów i grupy teatralnej. W lipcu wychodzimy w plener. Jest zaplanowany duży program imprez. Realizujemy też polsko-czeski projekt „Śląskie Portamento”. Jest to program chóralny, ale nie tylko. Pozyskaliśmy blisko 100 tys. euro unijnego dofinansowania m.in. na zajęcia chóralne. Mamy jeszcze do przeprowadzenia 25 koncertów. W sierpniu planujemy dni miasta. Będą związane z tym imprezy. Jesienią rozpoczniemy koncerty w wyremontowanej, nowoczesnej sali widowiskowej MOK.

Głubczyce są miastem pogranicza polsko-czeskiego. Tamtejszy MOK od wielu lat współpracuje ze swoimi odpowiednikami za południową granicą realizując różne przedsięwzięcia kulturalne.

- Jesteśmy w Euroregionie Silesia. Krnów, z którym współpracowaliśmy najdłużej jest w Euroregionie Pradziad. Pewne projekty nie mogą być finansowane w związku z przynależnością do innego euroregionu. Dlatego też obecnie współpracujemy z Vitkovem. Realizowany był bogaty program o smakach kulinarnych. Tych pomysłów jest coraz więcej. Czekamy, żebyśmy mogli spokojnie przejeżdżać przez granicę i to wszystko ponownie rozkręcić. Żeby Czesi przyjeżdżali do nas, a my do nich. Chcemy dalej korzystać ze środków unijnych. Mamy pomysły na wspólną działalność m.in. koncertową, kulinarną i grup senioralnych.

W dalszej części programu mówiliśmy o sobotniej, turystycznej imprezie rowerowej w powiecie głubczyckim, która odbędzie się w ramach projektu urzędu marszałkowskiego „Opolskie na rowery”. Projekt ten przewiduje m.in. dokładną inwentaryzację tras w całym województwie i opracowanie koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »