Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z…
2021-05-21, 16:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z uchwaleniem wzrostu opłat za odpady komunalne oraz o tworzeniu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
W wielu gminach rosną opłaty za śmieci. Podwyżki te wzbudzają kontrowersje. Związany z tym problem dotyczy także Brzegu. Tamtejsi radni nie zgodzili się na wzrost stawek za odbiór odpadów komunalnych.
- Mamy powód do dumy. Jesteśmy gminą, która w Polsce ma chyba najtańsze śmieci. Za ich odbiór stawka wynosi 19,5 zł od mieszkańca. W powiecie brzeskim nie ma gminy, która ma ceny na tym poziomie. Jednak to nie może trwać wiecznie, bo rosną koszty. W Brzegu tą formą płatności objętych jest 88 procent mieszkańców. Mamy też ulgi dla rodzin wielodzietnych. W każdej rodzinie już piąta osoba nie płaci za śmieci. Opłata miała być podniesiona na 22 zł i nadal bylibyśmy najtańsi, bo np. w Oleśnie jest to 32 zł. Na co liczą nasi radni? Ten system gospodarki odpadami musi się bilansować. Zmiany opłat chcieliśmy wprowadzić od 1 lipca. Niedoszacowanie tego systemu spowoduje, że będziemy musieli dopłacić 500 tys. zł, a w przyszłym roku może to nas kosztować nawet do 3 mln zł. Wówczas będziemy musieli na tyle podnieść mieszkańcom opłatę, aby skompensować te brakujące pieniądze. Lepszym rozwiązanie jest sukcesywny, mniejszy wzrost opłat. Dług nie może być pokryty z budżetu gminy. My nie możemy zarabiać na śmieciach, ani też niedoszacować stawki. Takie są zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radni mówią, że nie podnosząc ceny pomagają. To jest pomoc pozorna. Prowadzi to do chaosu. Problem ten wróci ze zdwojoną siłą jak bumerang. Mieszkańcy będą musieli zapłacić wielokrotność stawki. Do skutku będziemy proponować podwyżki. Radni z uwagi na brak odpowiedzialności robią obstrukcję - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Problem ten ponownie stanie na sesji Rady Miejskiej Brzegu w przyszłym tygodniu. Natomiast od kilku lat mówi się o utworzeniu w tym mieście Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

- Od chyba siedmiu lat zabiegam, aby muzeum takie powstało na bazie Gimnazjum Illustre. Przeprowadziliśmy konsultacje w środowiskach kresowych. Projekt koncepcyjny przygotował Mirosław Nizio, który był projektantem Muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum im. Rodziny Ulmów. Teraz udało nam się namówić wicepremiera, aby przekazać Gimnazjum Piastowskie na rzecz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Docelowo w obiekcie tym ma powstać MDiKK. Ma funkcjonować jako oddział MPŚ. Jest realna szansa, aby pozyskać pieniądze na dokumentację projektową w oparciu o wizualizację Mirosława Nizio. Koszt remontu z przygotowaniem części wystawowej szacowany jest na ok. 50 mln zł – mówił Jerzy Wrębiak.

Zobacz także

2021-08-27, godz. 18:49 Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się… » więcej 2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »