Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z…
2021-05-21, 16:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z uchwaleniem wzrostu opłat za odpady komunalne oraz o tworzeniu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
W wielu gminach rosną opłaty za śmieci. Podwyżki te wzbudzają kontrowersje. Związany z tym problem dotyczy także Brzegu. Tamtejsi radni nie zgodzili się na wzrost stawek za odbiór odpadów komunalnych.
- Mamy powód do dumy. Jesteśmy gminą, która w Polsce ma chyba najtańsze śmieci. Za ich odbiór stawka wynosi 19,5 zł od mieszkańca. W powiecie brzeskim nie ma gminy, która ma ceny na tym poziomie. Jednak to nie może trwać wiecznie, bo rosną koszty. W Brzegu tą formą płatności objętych jest 88 procent mieszkańców. Mamy też ulgi dla rodzin wielodzietnych. W każdej rodzinie już piąta osoba nie płaci za śmieci. Opłata miała być podniesiona na 22 zł i nadal bylibyśmy najtańsi, bo np. w Oleśnie jest to 32 zł. Na co liczą nasi radni? Ten system gospodarki odpadami musi się bilansować. Zmiany opłat chcieliśmy wprowadzić od 1 lipca. Niedoszacowanie tego systemu spowoduje, że będziemy musieli dopłacić 500 tys. zł, a w przyszłym roku może to nas kosztować nawet do 3 mln zł. Wówczas będziemy musieli na tyle podnieść mieszkańcom opłatę, aby skompensować te brakujące pieniądze. Lepszym rozwiązanie jest sukcesywny, mniejszy wzrost opłat. Dług nie może być pokryty z budżetu gminy. My nie możemy zarabiać na śmieciach, ani też niedoszacować stawki. Takie są zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radni mówią, że nie podnosząc ceny pomagają. To jest pomoc pozorna. Prowadzi to do chaosu. Problem ten wróci ze zdwojoną siłą jak bumerang. Mieszkańcy będą musieli zapłacić wielokrotność stawki. Do skutku będziemy proponować podwyżki. Radni z uwagi na brak odpowiedzialności robią obstrukcję - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Problem ten ponownie stanie na sesji Rady Miejskiej Brzegu w przyszłym tygodniu. Natomiast od kilku lat mówi się o utworzeniu w tym mieście Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

- Od chyba siedmiu lat zabiegam, aby muzeum takie powstało na bazie Gimnazjum Illustre. Przeprowadziliśmy konsultacje w środowiskach kresowych. Projekt koncepcyjny przygotował Mirosław Nizio, który był projektantem Muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum im. Rodziny Ulmów. Teraz udało nam się namówić wicepremiera, aby przekazać Gimnazjum Piastowskie na rzecz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Docelowo w obiekcie tym ma powstać MDiKK. Ma funkcjonować jako oddział MPŚ. Jest realna szansa, aby pozyskać pieniądze na dokumentację projektową w oparciu o wizualizację Mirosława Nizio. Koszt remontu z przygotowaniem części wystawowej szacowany jest na ok. 50 mln zł – mówił Jerzy Wrębiak.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »