Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z…
2021-05-21, 16:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, o problemach z uchwaleniem wzrostu opłat za odpady komunalne oraz o tworzeniu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
Jerzy Wrębiak [fot. Daniel Klimczak]
W wielu gminach rosną opłaty za śmieci. Podwyżki te wzbudzają kontrowersje. Związany z tym problem dotyczy także Brzegu. Tamtejsi radni nie zgodzili się na wzrost stawek za odbiór odpadów komunalnych.
- Mamy powód do dumy. Jesteśmy gminą, która w Polsce ma chyba najtańsze śmieci. Za ich odbiór stawka wynosi 19,5 zł od mieszkańca. W powiecie brzeskim nie ma gminy, która ma ceny na tym poziomie. Jednak to nie może trwać wiecznie, bo rosną koszty. W Brzegu tą formą płatności objętych jest 88 procent mieszkańców. Mamy też ulgi dla rodzin wielodzietnych. W każdej rodzinie już piąta osoba nie płaci za śmieci. Opłata miała być podniesiona na 22 zł i nadal bylibyśmy najtańsi, bo np. w Oleśnie jest to 32 zł. Na co liczą nasi radni? Ten system gospodarki odpadami musi się bilansować. Zmiany opłat chcieliśmy wprowadzić od 1 lipca. Niedoszacowanie tego systemu spowoduje, że będziemy musieli dopłacić 500 tys. zł, a w przyszłym roku może to nas kosztować nawet do 3 mln zł. Wówczas będziemy musieli na tyle podnieść mieszkańcom opłatę, aby skompensować te brakujące pieniądze. Lepszym rozwiązanie jest sukcesywny, mniejszy wzrost opłat. Dług nie może być pokryty z budżetu gminy. My nie możemy zarabiać na śmieciach, ani też niedoszacować stawki. Takie są zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radni mówią, że nie podnosząc ceny pomagają. To jest pomoc pozorna. Prowadzi to do chaosu. Problem ten wróci ze zdwojoną siłą jak bumerang. Mieszkańcy będą musieli zapłacić wielokrotność stawki. Do skutku będziemy proponować podwyżki. Radni z uwagi na brak odpowiedzialności robią obstrukcję - powiedział Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Problem ten ponownie stanie na sesji Rady Miejskiej Brzegu w przyszłym tygodniu. Natomiast od kilku lat mówi się o utworzeniu w tym mieście Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

- Od chyba siedmiu lat zabiegam, aby muzeum takie powstało na bazie Gimnazjum Illustre. Przeprowadziliśmy konsultacje w środowiskach kresowych. Projekt koncepcyjny przygotował Mirosław Nizio, który był projektantem Muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum im. Rodziny Ulmów. Teraz udało nam się namówić wicepremiera, aby przekazać Gimnazjum Piastowskie na rzecz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Docelowo w obiekcie tym ma powstać MDiKK. Ma funkcjonować jako oddział MPŚ. Jest realna szansa, aby pozyskać pieniądze na dokumentację projektową w oparciu o wizualizację Mirosława Nizio. Koszt remontu z przygotowaniem części wystawowej szacowany jest na ok. 50 mln zł – mówił Jerzy Wrębiak.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »