Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek…
2021-05-12, 17:39 Autor:

Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o energetycznych inwestycjach w wiejskich gminach

Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Pierwsze elektrownie wiatrowe na Opolszczyźnie postawiono w gminie Kamiennik. Teraz inwestorzy chcą tam budować wielohektarowe farma fotowoltaiczna. Zespół elektrowni wiatrowych lokowany miał być w gminie Lubrza. O korzyści i problemy związane z powstawaniem takich elektrowni pytaliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Na Opolszczyźnie gminna Kamiennik była prekursorem, gdy chodzi o firmy inwestujące w elektrownie wiatrowe. Budżet samorządu lokalnego miał z tego czerpać znaczące profity.

- Zapowiadało się bardzo dobrze, ale okazała się z tego lipa. W 2019 roku zmieniono ustawę odnośnie opodatkowania farm wiatrowych. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego i do dzisiaj nie ma rozstrzygnięć. Mamy podatek od nieruchomości, ale jest on w wysokości 1,2 mln złotych rocznie. Natomiast w poprzednich latach wynosił prawie 3,3 mln zł. Po zmianie ustawy gminy musiały zwrócić pobrany podatek. W naszym przypadku było to 1,2 mln zł - powiedział Kazimierz Cebrat, wójt gminy Kamiennik.

Obecnie w gminie tej chcą inwestować firmy z branży fotowoltaicznej.

- Jestem za fotowoltaiką, bo jest to czysta energia. Gmina nasza jest bombardowana wnioskami o wydanie decyzji środowiskowych na farmy fotowoltaiczne mające nawet 50 hektarów. Ostatnio przyszedł wniosek na 45 hektarów. W sumie wnioski te opiewają na blisko sto hektarów. Robię wszystko, by jednak na taki areał się nie zgodzić, żeby takie potężne farmy fotowoltaiczne u nas nie powstały. Jesteśmy gminą objętą chronionym krajobrazem. Będę robił wszystko, żeby nie dawać pozytywnych decyzji środowiskowych – argumentował wójt Kamiennika.

Również w gminie Lubrza miał stanąć zespół elektrowni wiatrowych. Zaawansowany dokumentacyjnie był inwestor. Związane z tym działania prowadziła też gmina. Jednak wszystko to spaliło na panewce.

- Historia wiatraków, które miały być u nas lokalizowane jest długa i żmudna. Patrząc dzisiaj na gminy, które mają elektrownie wiatrowe to chyba dobrze, że ich nie mamy. Na stałe zmieniają krajobraz. U nas miało ich stanąć ponad 30. Miały podnieść budżet gminy w granicach trzech milionów złotych. Elektrownie takie nie powstały, bo zmieniła się ustawa zwiększająca odległość od zabudowy mieszkalnej. Na przykładzie Kamiennika widzimy, że w międzyczasie były cięcia na ilości podatku. Dzisiaj nie bardzo tego żałuję. Chyba, że zmienią się przepisy i będzie to bardziej korzystne dla gminy. Dużo nie straciliśmy – powiedział Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy.

Na potrzeby powstania elektrowni wiatrowych gmina ta zmieniła miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ostatnio pojawiła się firma zainteresowana ulokowaniem tam turbin wiatrowych. Natomiast w gminie Lubrza powstać ma biogazownia. Przygotowania do tego trwają już kilka lat.

- Na razie jest równany teren, przygotowywany pod obiekty. Właściciel kontaktował się z firmami, które mają tam zrobić ścieżki technologiczne, drogi. Zabezpieczono materiał zielony od rolników, który ma być wykorzystywany do produkcji gazu. Rozruch ma nastąpić jesienią. Mają od ministerstwa zielone certyfikaty i biogazownia ma rację bytu – mówił Mariusz Kozaczek.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »