Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym…
2021-05-10, 19:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem Marshalla”. Polska jest jednym z największych beneficjantów budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Ze wszystkich tych źródeł mamy otrzymać ponad 136 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek.
Z unijnego Funduszu Odbudowy ma trafić do Polski blisko 24 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek. Niektórzy samorządowcy obawiają się, że będą mogli sięgać głównie po pożyczki i tym samym zadłużane będą gminy i miasta.

- Samorządy prowadzą finasowanie inwestycji oparte na długu. Jednym wychodzi to dobrze np. w Opolu, a innym nieco słabiej. Myślę tu o Warszawie, czy Wrocławiu, które relatywnie są bardzo mocno zadłużone. Jeśli przyjmie się takie obiektywne, racjonalne kryteria dotyczące zrównoważonego rozwoju to niejako na wejściu np. Warszawa może być wykluczona z tego rodzaju pomocy finansowej. Dlatego, że PKB na jednego mieszkańca stolicy i szereg innych czynników np. związanych z rynkiem pracy jest dzisiaj na poziomie średniej europejskiej, albo niewiele poniżej. Może być tak, że część bardzo bogatych samorządów jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań i Trójmiasto może mieć problemy z dostępem do tych środków. To nie będą problemy, które wynikają z przyczyn wielkiej polityki, ale z tego, że mają ogromny potencjał i się dość dobrze rozwijają. Od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej słyszymy, że ideą nadrzędną jest rozwój zrównoważony i to nie tylko w poszczególnych krajach, ale i też na poziomie regionów. Przykładem jest program dla Polski Wschodniej, gdzie infrastruktura drogowa jest dzisiaj lepsze niż 10 lat temu – powiedział dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Politycy opozycji domagają się przeznaczenia 40 procent środków z Krajowego Planu Odbudowy do podziału na poziomie samorządów. Rząd twierdzi, że spełni ten postulat. Według jakich kryteriów powinny być dzielone te pieniądze?

- To nie jest kwestia, czy 40 procent unijnych funduszy pójdzie do samorządów, ale jak stworzyć mechanizm, który będzie adresował te pieniądze do najbardziej potrzebujących regionów oraz takich, które najlepiej te środki wydają. One nie mają prawa się zmarnować. Nie ma sensu dużą część tych pieniędzy adresować do gmin, czy miast, które sobie z tym nie radzą, nie mają odpowiednich koncepcji, przygotowanych strategii rozwoju. Nie martwię się o Opolszczyznę, bo w większości przypadków miasta m.in. Opole, Kluczbork, Nysa pokazały w ostatnich latach, że potrafią wykorzystywać środki unijne. Podobnie jest z gminami, nawet tymi mniejszymi. One prowadzą dość sensowną politykę inwestycyjną – powiedział dr Witold Potwora.

Korzyści dla Opolszczyzny z Krajowego Planu Odbudowy mogą być ogromne. Jakie powinny być priorytety wykorzystania unijnych funduszy?

- Myślę, że to są trzy takie elementy. Dotacje dla przedsiębiorstw, które zostały mocno poszkodowane przez pandemię i pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania. Drugi aspekt to środki, które miałyby wzmocni potencjał konkurencyjny opolskich przedsiębiorstw, ewentualnie zmienić model ich działalności. No i trzeci element to adresowanie dużej części tych pieniędzy do samorządów na zadania, które zaczęły realizować w poprzednich latach i ewentualnie na wsparcie procesów modernizacyjnych związanych z poziomem życia. Jest jeszcze służba zdrowia, ale wydaje się, że raczej potrzebna jest koncepcja na poziomie centralnym, aby stworzyć właściwy system. Samorządy miałyby w tym nieco mniejszy udział – uważa ekonomista z WSZiA w Opolu.

W rozmowie z nim poruszony był też problem przeciwdziałania depopulacji na Opolszczyźnie oraz wpływu na rynek pracy zatrudnienia obcokrajowców.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »