Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym…
2021-05-10, 19:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem Marshalla”. Polska jest jednym z największych beneficjantów budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Ze wszystkich tych źródeł mamy otrzymać ponad 136 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek.
Z unijnego Funduszu Odbudowy ma trafić do Polski blisko 24 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek. Niektórzy samorządowcy obawiają się, że będą mogli sięgać głównie po pożyczki i tym samym zadłużane będą gminy i miasta.

- Samorządy prowadzą finasowanie inwestycji oparte na długu. Jednym wychodzi to dobrze np. w Opolu, a innym nieco słabiej. Myślę tu o Warszawie, czy Wrocławiu, które relatywnie są bardzo mocno zadłużone. Jeśli przyjmie się takie obiektywne, racjonalne kryteria dotyczące zrównoważonego rozwoju to niejako na wejściu np. Warszawa może być wykluczona z tego rodzaju pomocy finansowej. Dlatego, że PKB na jednego mieszkańca stolicy i szereg innych czynników np. związanych z rynkiem pracy jest dzisiaj na poziomie średniej europejskiej, albo niewiele poniżej. Może być tak, że część bardzo bogatych samorządów jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań i Trójmiasto może mieć problemy z dostępem do tych środków. To nie będą problemy, które wynikają z przyczyn wielkiej polityki, ale z tego, że mają ogromny potencjał i się dość dobrze rozwijają. Od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej słyszymy, że ideą nadrzędną jest rozwój zrównoważony i to nie tylko w poszczególnych krajach, ale i też na poziomie regionów. Przykładem jest program dla Polski Wschodniej, gdzie infrastruktura drogowa jest dzisiaj lepsze niż 10 lat temu – powiedział dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Politycy opozycji domagają się przeznaczenia 40 procent środków z Krajowego Planu Odbudowy do podziału na poziomie samorządów. Rząd twierdzi, że spełni ten postulat. Według jakich kryteriów powinny być dzielone te pieniądze?

- To nie jest kwestia, czy 40 procent unijnych funduszy pójdzie do samorządów, ale jak stworzyć mechanizm, który będzie adresował te pieniądze do najbardziej potrzebujących regionów oraz takich, które najlepiej te środki wydają. One nie mają prawa się zmarnować. Nie ma sensu dużą część tych pieniędzy adresować do gmin, czy miast, które sobie z tym nie radzą, nie mają odpowiednich koncepcji, przygotowanych strategii rozwoju. Nie martwię się o Opolszczyznę, bo w większości przypadków miasta m.in. Opole, Kluczbork, Nysa pokazały w ostatnich latach, że potrafią wykorzystywać środki unijne. Podobnie jest z gminami, nawet tymi mniejszymi. One prowadzą dość sensowną politykę inwestycyjną – powiedział dr Witold Potwora.

Korzyści dla Opolszczyzny z Krajowego Planu Odbudowy mogą być ogromne. Jakie powinny być priorytety wykorzystania unijnych funduszy?

- Myślę, że to są trzy takie elementy. Dotacje dla przedsiębiorstw, które zostały mocno poszkodowane przez pandemię i pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania. Drugi aspekt to środki, które miałyby wzmocni potencjał konkurencyjny opolskich przedsiębiorstw, ewentualnie zmienić model ich działalności. No i trzeci element to adresowanie dużej części tych pieniędzy do samorządów na zadania, które zaczęły realizować w poprzednich latach i ewentualnie na wsparcie procesów modernizacyjnych związanych z poziomem życia. Jest jeszcze służba zdrowia, ale wydaje się, że raczej potrzebna jest koncepcja na poziomie centralnym, aby stworzyć właściwy system. Samorządy miałyby w tym nieco mniejszy udział – uważa ekonomista z WSZiA w Opolu.

W rozmowie z nim poruszony był też problem przeciwdziałania depopulacji na Opolszczyźnie oraz wpływu na rynek pracy zatrudnienia obcokrajowców.

Zobacz także

2021-06-15, godz. 18:50 Iwona Jakubczak, Niepubliczne LO w Głuchołazach i Jacek Górski, dyrektor SP w Łące Prudnickiej, o wpływie pandemii… Absencja nauczycieli i uczniów spowodowana pandemią oraz zdalne nauczanie - to główne problemy, z którymi w minionych miesiącach borykała się oświata… » więcej 2021-06-15, godz. 10:22 Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z klubu PiS ocenia połowę kadencji samorządu regionu - Pierwszy raz jestem radnym sejmiku i inaczej sobie wyobrażałem pracę w sejmiku i prace dla samorządu województwa opolskiego. Gdyby nawiązać do wczorajszych… » więcej 2021-06-15, godz. 09:54 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny o połowie trudnej kadencji naznaczonej pandemią - To ciężka, chyba najtrudniejsza kadencja, nie tylko dla samorządu województwa, ale i dla wszystkich samorządów, ze względu na pandemię - powiedział… » więcej 2021-06-14, godz. 18:32 Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o znaczeniu dla sceny politycznej przedterminowych wyborów… Popierany przez parlamentarną opozycję Konrad Fijołek wygrał przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa. W niedzielę uzyskał ponad 56 procent głosów… » więcej 2021-06-14, godz. 12:46 Adam Szejnfeld i Jarosław Duda o spotkaniu z opolskimi przedsiębiorcami, wyborach w Rzeszowie i powrocie Tuska - Bardzo ważne, przynajmniej dla mnie, jest spotkanie z przedsiębiorcami. Będziemy omawiać sytuację ich sytuację gospodarczą i jestem zainteresowany ich… » więcej 2021-06-14, godz. 10:46 Poseł Violetta Porowska, lider PiS w regionie o zjeździe okręgowym partii, wyborach w Rzeszowie, oraz jutrzejszym posiedzeniu… - 33 delegatów z Opolszczyzny na kongres Prawa Sprawiedliwości jest z wyboru. Oprócz nich są jeszcze delegaci "z klucza" czyli funkcyjni, na przykład poseł… » więcej 2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »