Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym…
2021-05-10, 19:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem Marshalla”. Polska jest jednym z największych beneficjantów budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Ze wszystkich tych źródeł mamy otrzymać ponad 136 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek.
Z unijnego Funduszu Odbudowy ma trafić do Polski blisko 24 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek. Niektórzy samorządowcy obawiają się, że będą mogli sięgać głównie po pożyczki i tym samym zadłużane będą gminy i miasta.

- Samorządy prowadzą finasowanie inwestycji oparte na długu. Jednym wychodzi to dobrze np. w Opolu, a innym nieco słabiej. Myślę tu o Warszawie, czy Wrocławiu, które relatywnie są bardzo mocno zadłużone. Jeśli przyjmie się takie obiektywne, racjonalne kryteria dotyczące zrównoważonego rozwoju to niejako na wejściu np. Warszawa może być wykluczona z tego rodzaju pomocy finansowej. Dlatego, że PKB na jednego mieszkańca stolicy i szereg innych czynników np. związanych z rynkiem pracy jest dzisiaj na poziomie średniej europejskiej, albo niewiele poniżej. Może być tak, że część bardzo bogatych samorządów jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań i Trójmiasto może mieć problemy z dostępem do tych środków. To nie będą problemy, które wynikają z przyczyn wielkiej polityki, ale z tego, że mają ogromny potencjał i się dość dobrze rozwijają. Od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej słyszymy, że ideą nadrzędną jest rozwój zrównoważony i to nie tylko w poszczególnych krajach, ale i też na poziomie regionów. Przykładem jest program dla Polski Wschodniej, gdzie infrastruktura drogowa jest dzisiaj lepsze niż 10 lat temu – powiedział dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Politycy opozycji domagają się przeznaczenia 40 procent środków z Krajowego Planu Odbudowy do podziału na poziomie samorządów. Rząd twierdzi, że spełni ten postulat. Według jakich kryteriów powinny być dzielone te pieniądze?

- To nie jest kwestia, czy 40 procent unijnych funduszy pójdzie do samorządów, ale jak stworzyć mechanizm, który będzie adresował te pieniądze do najbardziej potrzebujących regionów oraz takich, które najlepiej te środki wydają. One nie mają prawa się zmarnować. Nie ma sensu dużą część tych pieniędzy adresować do gmin, czy miast, które sobie z tym nie radzą, nie mają odpowiednich koncepcji, przygotowanych strategii rozwoju. Nie martwię się o Opolszczyznę, bo w większości przypadków miasta m.in. Opole, Kluczbork, Nysa pokazały w ostatnich latach, że potrafią wykorzystywać środki unijne. Podobnie jest z gminami, nawet tymi mniejszymi. One prowadzą dość sensowną politykę inwestycyjną – powiedział dr Witold Potwora.

Korzyści dla Opolszczyzny z Krajowego Planu Odbudowy mogą być ogromne. Jakie powinny być priorytety wykorzystania unijnych funduszy?

- Myślę, że to są trzy takie elementy. Dotacje dla przedsiębiorstw, które zostały mocno poszkodowane przez pandemię i pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania. Drugi aspekt to środki, które miałyby wzmocni potencjał konkurencyjny opolskich przedsiębiorstw, ewentualnie zmienić model ich działalności. No i trzeci element to adresowanie dużej części tych pieniędzy do samorządów na zadania, które zaczęły realizować w poprzednich latach i ewentualnie na wsparcie procesów modernizacyjnych związanych z poziomem życia. Jest jeszcze służba zdrowia, ale wydaje się, że raczej potrzebna jest koncepcja na poziomie centralnym, aby stworzyć właściwy system. Samorządy miałyby w tym nieco mniejszy udział – uważa ekonomista z WSZiA w Opolu.

W rozmowie z nim poruszony był też problem przeciwdziałania depopulacji na Opolszczyźnie oraz wpływu na rynek pracy zatrudnienia obcokrajowców.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »