Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym…
2021-05-10, 19:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem Marshalla”. Polska jest jednym z największych beneficjantów budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Ze wszystkich tych źródeł mamy otrzymać ponad 136 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek.
Z unijnego Funduszu Odbudowy ma trafić do Polski blisko 24 mld euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek. Niektórzy samorządowcy obawiają się, że będą mogli sięgać głównie po pożyczki i tym samym zadłużane będą gminy i miasta.

- Samorządy prowadzą finasowanie inwestycji oparte na długu. Jednym wychodzi to dobrze np. w Opolu, a innym nieco słabiej. Myślę tu o Warszawie, czy Wrocławiu, które relatywnie są bardzo mocno zadłużone. Jeśli przyjmie się takie obiektywne, racjonalne kryteria dotyczące zrównoważonego rozwoju to niejako na wejściu np. Warszawa może być wykluczona z tego rodzaju pomocy finansowej. Dlatego, że PKB na jednego mieszkańca stolicy i szereg innych czynników np. związanych z rynkiem pracy jest dzisiaj na poziomie średniej europejskiej, albo niewiele poniżej. Może być tak, że część bardzo bogatych samorządów jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań i Trójmiasto może mieć problemy z dostępem do tych środków. To nie będą problemy, które wynikają z przyczyn wielkiej polityki, ale z tego, że mają ogromny potencjał i się dość dobrze rozwijają. Od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej słyszymy, że ideą nadrzędną jest rozwój zrównoważony i to nie tylko w poszczególnych krajach, ale i też na poziomie regionów. Przykładem jest program dla Polski Wschodniej, gdzie infrastruktura drogowa jest dzisiaj lepsze niż 10 lat temu – powiedział dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Politycy opozycji domagają się przeznaczenia 40 procent środków z Krajowego Planu Odbudowy do podziału na poziomie samorządów. Rząd twierdzi, że spełni ten postulat. Według jakich kryteriów powinny być dzielone te pieniądze?

- To nie jest kwestia, czy 40 procent unijnych funduszy pójdzie do samorządów, ale jak stworzyć mechanizm, który będzie adresował te pieniądze do najbardziej potrzebujących regionów oraz takich, które najlepiej te środki wydają. One nie mają prawa się zmarnować. Nie ma sensu dużą część tych pieniędzy adresować do gmin, czy miast, które sobie z tym nie radzą, nie mają odpowiednich koncepcji, przygotowanych strategii rozwoju. Nie martwię się o Opolszczyznę, bo w większości przypadków miasta m.in. Opole, Kluczbork, Nysa pokazały w ostatnich latach, że potrafią wykorzystywać środki unijne. Podobnie jest z gminami, nawet tymi mniejszymi. One prowadzą dość sensowną politykę inwestycyjną – powiedział dr Witold Potwora.

Korzyści dla Opolszczyzny z Krajowego Planu Odbudowy mogą być ogromne. Jakie powinny być priorytety wykorzystania unijnych funduszy?

- Myślę, że to są trzy takie elementy. Dotacje dla przedsiębiorstw, które zostały mocno poszkodowane przez pandemię i pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania. Drugi aspekt to środki, które miałyby wzmocni potencjał konkurencyjny opolskich przedsiębiorstw, ewentualnie zmienić model ich działalności. No i trzeci element to adresowanie dużej części tych pieniędzy do samorządów na zadania, które zaczęły realizować w poprzednich latach i ewentualnie na wsparcie procesów modernizacyjnych związanych z poziomem życia. Jest jeszcze służba zdrowia, ale wydaje się, że raczej potrzebna jest koncepcja na poziomie centralnym, aby stworzyć właściwy system. Samorządy miałyby w tym nieco mniejszy udział – uważa ekonomista z WSZiA w Opolu.

W rozmowie z nim poruszony był też problem przeciwdziałania depopulacji na Opolszczyźnie oraz wpływu na rynek pracy zatrudnienia obcokrajowców.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »