Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa…
2021-05-07, 18:47 Autor: Jan Poniatyszyn

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych

Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych. Chodzi o dofinansowanie organizacji pozarządowych.
Zarząd Województwa Opolskiego rozstrzygnął trzy otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych. Podzielono 1,7 mln złotych na zadania w sferze kultury, sportu oraz ochrony dziedzictwa narodowego i etnicznego.

- Samorząd województwa wspiera wiele obszarów. Jeżeli chodzi o sport, kulturę, organizacje pozarządowe jest to wyjątkowo trudny rok. Podobny trochę do poprzedniego. Bardzo wiele imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym odwołano lub przeniesiono na drugą połowę roku. Na apel, również środowiska sportowego, o 700 tysięcy złotych została zwiększona kwota na sport. W sierpniu, wrześniu będziemy mieli w naszym regionie wysyp wielu imprez o charakterze masowym - powiedział Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

1,2 mln złotych rozdysponowano na 51 zadań z dziedziny sportu. Wpłynęło 106 ofert. Generalnie dofinansowanie otrzymały kluby sportowe z większych miejscowości oraz wojewódzkie związki i organizacje sportowe. Np. osiem wniosków wpłynęło od przedstawicieli dyscyplin jeździeckich. Dofinansowanie otrzymało sześciu beneficjentów. W sumie jest to 260 tysięcy złotych. Czy jeździectwo jest już u nas sportem masowym?

- W województwie opolskim jest to sport z ogromnymi tradycjami, a ten konkurs jest dedykowany m.in. takim klubom. Jeżeli prześledzimy wszystkie konkursy to wówczas zobaczymy mapę drogową opolskiego sportu. Wracając do jeździectwa. Mamy w województwie jedne z najlepszych obiektów sportowych w kraju. Jest to ośrodek olimpijski w Zakrzowie wybudowany z środków centralnych za ponad 30 mln złotych. Mam wspaniałe obiekty w Prudniku, Opolu, Jakubowicach. Region opolski stoi pod znakiem jeździectwa. Ta kwota nie jest wygórowana jak na dyscyplinę elitarną. Mamy też taką dyscyplinę jak żużel, która nie osiąga dużych wyników, ale jest sportem bardzo masowym i przychodzi na zawody po kilka tysięcy osób. Również rozstrzygnęliśmy konkurs na ekstraligę i rozgrywki do trzeciej ligi, gdzie również rozdzielono 1,2 mln złotych. Jeżeli weźmiemy zestawienie tych wszystkich konkursów to zobaczymy skalę dofinasowania sportu przez samorząd województwa. W maju czeka nas jeszcze jeden konkurs tzw. Marszałkowski Klub Sportowy. Pół miliona złotych będzie adresowane do tych najmniejszych klubów – stwierdził Zbigniew Kubalańca.

Przykładem pewnych dysproporcji jest dofinansowanie klubów kobiecej piłki nożnej, które występują w pierwszej lidze. W dwóch konkursach „Rolnik” Biedrzychowice otrzymał 30 tysięcy złotych, a KS Unia Opole przyznano 50 tysięcy złotych wsparcia.

- Trzeba by zajrzeć do każdego wniosku osobno. Może jeden był napisany lepiej od drugiego. To nie my przyznajemy pieniądze. Wnioski ocenia komisja konkursowa, która bierze pod uwagę nie tylko poziom sportowy, organizacyjny, ale i potencjał na przyszłość. W komisjach konkursowych są też przedstawiciele organizacji pozarządowych – mówił wicemarszałek województwa.

200 tysięcy złotych z budżetu samorządu województwa rozdzielono na 13 wniosków (spośród 19 złożonych) dotyczących dziedzictwa kulturowego i tradycji mniejszości w naszym regionie. Na stronie internetowej opolskiego samorządu jest informacja, że pieniądze te otrzymają wnioskodawcy „przede wszystkim mniejszości niemieckiej, ale także romskiej”. Czym jest to spowodowane?

- Tym, że są największą mniejszością narodową i etniczną w naszym województwie. Stowarzyszenia wywodzące się z tych dwóch organizacji złożyły wnioski. Dofinansowanie otrzymał m.in. Klub Sportowy Gwardia, który również prowadzi zajęcia integracyjne – wyjaśnił Kubalańca.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »