Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa…
2021-05-07, 18:47 Autor: Jan Poniatyszyn

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych

Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych. Chodzi o dofinansowanie organizacji pozarządowych.
Zarząd Województwa Opolskiego rozstrzygnął trzy otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych. Podzielono 1,7 mln złotych na zadania w sferze kultury, sportu oraz ochrony dziedzictwa narodowego i etnicznego.

- Samorząd województwa wspiera wiele obszarów. Jeżeli chodzi o sport, kulturę, organizacje pozarządowe jest to wyjątkowo trudny rok. Podobny trochę do poprzedniego. Bardzo wiele imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym odwołano lub przeniesiono na drugą połowę roku. Na apel, również środowiska sportowego, o 700 tysięcy złotych została zwiększona kwota na sport. W sierpniu, wrześniu będziemy mieli w naszym regionie wysyp wielu imprez o charakterze masowym - powiedział Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

1,2 mln złotych rozdysponowano na 51 zadań z dziedziny sportu. Wpłynęło 106 ofert. Generalnie dofinansowanie otrzymały kluby sportowe z większych miejscowości oraz wojewódzkie związki i organizacje sportowe. Np. osiem wniosków wpłynęło od przedstawicieli dyscyplin jeździeckich. Dofinansowanie otrzymało sześciu beneficjentów. W sumie jest to 260 tysięcy złotych. Czy jeździectwo jest już u nas sportem masowym?

- W województwie opolskim jest to sport z ogromnymi tradycjami, a ten konkurs jest dedykowany m.in. takim klubom. Jeżeli prześledzimy wszystkie konkursy to wówczas zobaczymy mapę drogową opolskiego sportu. Wracając do jeździectwa. Mamy w województwie jedne z najlepszych obiektów sportowych w kraju. Jest to ośrodek olimpijski w Zakrzowie wybudowany z środków centralnych za ponad 30 mln złotych. Mam wspaniałe obiekty w Prudniku, Opolu, Jakubowicach. Region opolski stoi pod znakiem jeździectwa. Ta kwota nie jest wygórowana jak na dyscyplinę elitarną. Mamy też taką dyscyplinę jak żużel, która nie osiąga dużych wyników, ale jest sportem bardzo masowym i przychodzi na zawody po kilka tysięcy osób. Również rozstrzygnęliśmy konkurs na ekstraligę i rozgrywki do trzeciej ligi, gdzie również rozdzielono 1,2 mln złotych. Jeżeli weźmiemy zestawienie tych wszystkich konkursów to zobaczymy skalę dofinasowania sportu przez samorząd województwa. W maju czeka nas jeszcze jeden konkurs tzw. Marszałkowski Klub Sportowy. Pół miliona złotych będzie adresowane do tych najmniejszych klubów – stwierdził Zbigniew Kubalańca.

Przykładem pewnych dysproporcji jest dofinansowanie klubów kobiecej piłki nożnej, które występują w pierwszej lidze. W dwóch konkursach „Rolnik” Biedrzychowice otrzymał 30 tysięcy złotych, a KS Unia Opole przyznano 50 tysięcy złotych wsparcia.

- Trzeba by zajrzeć do każdego wniosku osobno. Może jeden był napisany lepiej od drugiego. To nie my przyznajemy pieniądze. Wnioski ocenia komisja konkursowa, która bierze pod uwagę nie tylko poziom sportowy, organizacyjny, ale i potencjał na przyszłość. W komisjach konkursowych są też przedstawiciele organizacji pozarządowych – mówił wicemarszałek województwa.

200 tysięcy złotych z budżetu samorządu województwa rozdzielono na 13 wniosków (spośród 19 złożonych) dotyczących dziedzictwa kulturowego i tradycji mniejszości w naszym regionie. Na stronie internetowej opolskiego samorządu jest informacja, że pieniądze te otrzymają wnioskodawcy „przede wszystkim mniejszości niemieckiej, ale także romskiej”. Czym jest to spowodowane?

- Tym, że są największą mniejszością narodową i etniczną w naszym województwie. Stowarzyszenia wywodzące się z tych dwóch organizacji złożyły wnioski. Dofinansowanie otrzymał m.in. Klub Sportowy Gwardia, który również prowadzi zajęcia integracyjne – wyjaśnił Kubalańca.

Zobacz także

2021-06-11, godz. 17:33 Michał Kalinowski o samorozwiązaniu Wiosny i tworzeniu Nowej Lewicy, powrocie Tuska i Białorusi Michał Kalinowski lider struktur Wiosny Roberta Biedronia o dzisiejszym zgromadzeniu partii, którego celem jest zatwierdzenie zlikwidowania partii i przejścia… » więcej 2021-06-11, godz. 17:32 Marcin Sagan o miejscach wypoczynkowych nad wodą w Opolu - Akwarium będzie zamknięte, ale Wodna Nuta będzie dostępna w sezonie letnim - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Marcin Sagan, naczelnik wydziału… » więcej 2021-06-11, godz. 15:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o zapowiadanych zmianach w oświacie, czyli wzmocnieniu kuratorów i nowych lekturach Naszymi gośćmi w tym tygodniu byli: Wojciech Gnat (Forum Młodych PiS), Adam Gomoła (Polska 2050 Szymona Hołowni), Tomasz Wiciak (PSL) i Piotr Paszkiewicz… » więcej 2021-06-11, godz. 09:16 Rafał Bartek, przewodniczący TSKN o konferencji Polskiej Akademii Nauk, organizowanej w Opolu z okazji 30 rocznicy traktatów… - To szczególne wyróżnienie, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbywa się także w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący… » więcej 2021-06-10, godz. 18:06 Debata "wspólna sprawa". Pracodawcy, związkowcy i eksperci o pomyśle wprowadzenia podatnika bezgotówkowego oraz protestach… Podatnik bezgotówkowy - tak nazywać się ma nowy typ podatników w Polsce. Status ten zapewni przedsiębiorcy zwrot podatku VAT w ciągu kilkunastu dni. To najszybszy… » więcej 2021-06-10, godz. 13:08 "Prosto z Sejmu" Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia o możliwości wystąpienia czwartej fali pandemii - Jesteśmy na etapie wygaszenia trzeciej fali epidemii. Trzeciej i największej, jaką do tej pory mieliśmy. Nadal mamy epidemię w Polsce i na świecie, ale… » więcej 2021-06-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o akcji szczepień, paszportach covidowych i spisie powszechnym - Mimo, że liczba zainteresowanych zaszczepieniem spada w naszym województwie, tak jak w całym kraju, to u nas odsetek chcących się zaszczepić jest najwyższy… » więcej 2021-06-09, godz. 18:13 Dr inż. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie o 20-leciu uczelni - Uczelnia była te 20 lat temu kołem ratunkowym dla Nysy - powiedział prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. » więcej 2021-06-09, godz. 13:14 Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak o sporze z radą miasta ws. basenów, podwyżkach stawek za śmieci i etapach tworzenia… - Niektórzy radni nieodpowiedzialnie podchodzą do swoich obowiązków, a przecież burmistrz i rada składają ślubowanie przed mieszkańcami, że będą dbali… » więcej 2021-06-09, godz. 10:01 Violetta Porowska, poseł i lider PiS w regionie o sondażach, mandatach, zjeździe okręgowym i zmianie statutu partii - W 2015 roku uzyskaliśmy 5 mandatów i dzisiaj według analiz i sondaży wynika, że Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje stan posiadania w województwie opolskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »