Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » O funkcjonowaniu związków zawodowych Grzegorz Adamczyk…
2021-04-29, 16:03 Autor: Jan Poniatyszyn

O funkcjonowaniu związków zawodowych Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności i Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej

Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk
Piotr Pancześnik, Grzegorz Adamczyk
Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej członkostwo w związkach zawodowych deklaruje zaledwie sześć procent dorosłych Polaków. Blisko trzy czwarte związkowców pracuje w zakładach całkowicie państwowych, urzędach samorządowych lub instytucjach publicznych. Tylko 18 procent z należących do związków zawodowych zatrudnionych jest w firmach prywatnych.
Czy struktura związków zawodowych w Polsce jest anachroniczna, odbiegająca od tego co jest na zachodzie, gdzie związki zawodowe funkcjonują na poziomie ponadzakładowym?

- Nie jesteśmy przestarzali. Jesteśmy nowoczesnym związkiem zawodowym. Okres po przemianach w Polsce 1990 roku był dla nas szczególnie ciężki. Dzisiaj zatrudnionych jest ponad 16 mln osób. W Solidarności jest 650 tysięcy członków związku. To uzwiązkowienie rzeczywiście nie wygląda imponująco. Związki zawodowe są pracownikom potrzebne. Zmieniają się warunki pracy oraz całe otocznie. Mamy w miarę dobre uzwiązkowienie w instytucjach publicznych, samorządowych. Również poprawiamy uzwiązkowienie u prywatnych pracodawców, co wiąże się z konsekwencjami. Dla przykładu podam, że w prywatnym zakładzie pracy na Opolszczyźnie zwalnia się przewodniczącego związków za to, że prowadził działalność związkową. Duży wpływ na to mają korporacje międzynarodowe, gdzie np. w Castoramie zwolniono cały zarząd organizacji związkowej. Dopiero po długiej batalii sądowej wygraliśmy tą sprawę. Ci pracownicy zostali przywróceni do pracy. Jest bardzo dużo przeciwnych nam działań podejmowanych przez prywatnych pracodawców. On nie liczą się z prawem, bo uważają, że są mocni, mają zasobne portfele i mogą robić wszystko. Pracownik nie jest przedmiotem, ale podmiotem w danym zakładzie pracy. Jeśli nie będzie mocnego sygnału, że nie może dochodzić do łamania prawa, to będziemy mieli sytuacje, o których wspomniałem. W naszym województwie rejestrujemy nowe organizacje związkowe i to również w zakładach prywatnych. Jesteśmy niezależni. Reprezentujemy wszystkie grupy zawodowe w polskim systemie gospodarczym. Jak dotrzeć do młodych ludzi? To jest nasz problem i mamy postępy - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności.

- Funkcjonowanie związków zawodowych jest jednym z elementów społeczeństwa obywatelskiego. Istotna jest kwestia reprezentatywności. Są zakłady, gdzie jest kilka związków zawodowych. Ustalenie, który reprezentuję załogę jest czasami problematyczne. Gdy działa związek zawodowy to właściciel firmy, czy jego przedstawiciel ma partnera do rozmowy. W małych firmach związki nie powstają choćby ze względu na niski poziom zatrudnienia. Tam gdzie są związki zawodowe to one kształtują poziom relacji społecznych. Korporacje międzynarodowe często zachowują się jakby były eksterytorialne, albo miały specjalny immunitet dyplomatyczny. Często nie liczą się ze społeczeństwem i pracownikami. Tylko związek zawodowy ma rzeczywisty wpływ na ramy funkcjonowania przynajmniej w obszarze rynku pracy i na te korporacje. Na poziomie regionalnym związek zawodowy jest poważnym partnerem społecznym dla wszystkich organizacji politycznych i reprezentuje on określony typ interesów. Tylko człowiek, który nie rozumie, że współczesny świat wymaga dialogu próbuje zarządzać firmą nie mając na względzie dobra swoich pracowników. To ma bardzom krótkie nogi. Szczególnie widać to było przed pandemią, gdy pracownik był poszukiwanym partnerem. Te firmy, które źle traktowały pracowników borykały się z poważnymi problemami. Czy związki zawodowe w Polsce są nowoczesne? Uważam, że one są adekwatne do sytuacji jaką mamy, a więc zarówno politycznej, społecznej, gospodarczej – powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »