Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges…
2021-04-13, 21:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach artefaktów po dawnych miejscach straceń

Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości związanych z prowadzonymi w tych miejscach egzekucjami.
- To jest projekt badawczy, który ma na celu przedstawienie dawnych miejsc straceń. Miejsca te zostaną zbadane wykopaliskowo. Kierownikiem projektu jest dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstępnie wytypowane były dwa stanowiska. Archeologia przynosi wiele niespodzianek. Stąd projekt ten coraz bardziej nam się rozwija. Trafiliśmy na znacznie większą liczbę stanowisk. Niestety większość z nich jest niepotwierdzona, gdyż zostały zniszczone. Nie mamy reliktów konstrukcji. Jeżeli chodzi o Prudnik i Głogówek to nie ma zbyt wielu źródeł, ale udało się odnotować kilka ciekawych informacji. Gdzie były zlokalizowane dawne miejsca straceń wiemy dzięki mapom rękopiśmiennym. Udało się to zgeoreferować. Dzięki temu wiemy, gdzie mniej więcej szukać tego miejsca. Stąd prowadzone badania nieinwazyjne, które być może pozwolą precyzyjnie wskazać miejsce istnienia reliktu szubienicy. Miasto, które stawiało szubienice pokazywało w ten sposób, że tu działa prawo, tu możesz czuć się bezpiecznie, a jeśli jesteś przestępcą to jesteś zagrożony i prawdopodobnie zostanie wykonany na tobie wyrok. Stąd też dążenie do tego, aby te konstrukcje były w miarę okazałe. W epoce nowożytnej zaczęto stawiać konstrukcje murowane. To są zwykle miejsca dobierane w taki sposób, aby były idealnie widoczne z głównych traktów drogowych oraz z obszaru starego miasta. To są badania przede wszystkim dające nam wiedzę o tej części życia społecznego, która była przez wieki pomijana – powiedział Bartosz Świątkowski, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Być może badania archeologiczne prowadzone na peryferiach Głogówka przybliżą też funkcjonowanie w dawnych wiekach wymiaru sprawiedliwości.

- Bardzo dopingujemy projekt odnoszący się do historii jurysdykcji w Głogówku. Jest to wątek bardzo słabo zbadany. To jest taka specjalizacja historyków, archeologów będąca niszą w dziejach naszego miasta. Znajomość tego wątku była bardzo ograniczona. Na starych mapach umiejscowienie szafotu, szubienicy mieliśmy uwzględnione. Pokazują to miejsce mapy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Natomiast znacząco zmienił się układ urbanistyczny wokół tej lokalizacji - powiedział Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »