Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa…
2021-04-12, 13:18 Autor: Joanna Matlak

Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz o transpłciowym dziecku

Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę, że jest to możliwe biorąc pod uwagę ze poszerzono grupę osób, które mogą kwalifikować do szczepień i je wykonywać. Apelowaliśmy o to od prawie roku, żeby umożliwić farmaceutom jak i innym zawodom wykonywanie szczepień m.in. w aptekach. Cieszę się, że w końcu udało się przekonać do tego rząd – mówiła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy Razem. Dodała jednak, że niepokoi ją chaos, który się pojawił w związku z tą sprawą.
- Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że od maja wszystko będzie gotowe. Tymczasem wygląda na to, że niestety tak nie będzie, kolejne samorządy o tym informują, mimo że dostały wytyczne jak powinny wyglądać samorządowe punkty szczepień. Co konferencję, niestety, Ministerstwo Zdrowia zmienia te zasady i swoje wcześniejsze decyzje, więc mam nadzieję, że MZ się opamięta i pozwoli się przygotować samorządom i zawodom medycznym – dodała.

Posłanka Lewicy Razem uważa, że w sytuacji pandemicznej powinniśmy patrzeć na świat, nie tylko na Polskę. – Pandemia jest globalna. Jeśli Polska nie przyczyni się do tego, żeby inne kraje nie tylko Europy ale i wszystkich kontynentów miały zapewnione szczepionki, to niestety wirus może tak zmurować, że szczepionki nie będą skuteczne. My od początku mówiliśmy, ze należy uwolnić licencje, uwolnić patenty na szczepionki, żeby każdy kraj i każda fabryka, która jest w stanie wyprodukować szczepionki, mogła to robić. Niezależnie czy mówimy o Kongo, Indiach czy o Polsce – mówiła Marcelina Zawisza.

Naszego gościa pytaliśmy też o projekt „Zdrowa praca”.

- Minister zdrowia powiedział, że około 50% zachorowań pochodzi z zakładów pracy, tym bardziej w czasach pandemii powinniśmy zwrócić uwagę na to jak pracujemy w jakich warunkach jakie są możliwości przejścia na chorobowy w chwili kiedy mamy objawy grypy czy koronawirusa, bo te objawy pierwsze są bardzo podobne i trudno je zweryfikować.

- Jako Lewica mamy propozycję, żeby na czas trwania pandemii zawiesić możliwość zwalniania pracownika z powodu długotrwałej absencji w pracy. Część pracodawców zaczęła wysyłać pracownikom, którzy są na długotrwałych urlopach albo tych którzy często korzystają z urlopu, takie informacje, że na podstawie kodeksu pracy mogą zostać zwolnieni. To oczywiście prawda, ale to trochę barbarzyństwo, bo teraz wszyscy powinniśmy dbać o zdrowie – mówiła poseł Zawisza.

Kolejne tematy jakie poruszyliśmy w programie to praca w Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpis sędzi TK Krystyny Pawłowicz na portalu społecznościowym o transpłciowym dziecku. Wpis wywołał wielką burzę, sędzia Pawłowicz przeprosiła i go usunęła, jednak Lewica nie zamierza odpuścić i skieruje sprawę do prokuratury.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »