Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa…
2021-04-12, 13:18 Autor: Joanna Matlak

Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz o transpłciowym dziecku

Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę, że jest to możliwe biorąc pod uwagę ze poszerzono grupę osób, które mogą kwalifikować do szczepień i je wykonywać. Apelowaliśmy o to od prawie roku, żeby umożliwić farmaceutom jak i innym zawodom wykonywanie szczepień m.in. w aptekach. Cieszę się, że w końcu udało się przekonać do tego rząd – mówiła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy Razem. Dodała jednak, że niepokoi ją chaos, który się pojawił w związku z tą sprawą.
- Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że od maja wszystko będzie gotowe. Tymczasem wygląda na to, że niestety tak nie będzie, kolejne samorządy o tym informują, mimo że dostały wytyczne jak powinny wyglądać samorządowe punkty szczepień. Co konferencję, niestety, Ministerstwo Zdrowia zmienia te zasady i swoje wcześniejsze decyzje, więc mam nadzieję, że MZ się opamięta i pozwoli się przygotować samorządom i zawodom medycznym – dodała.

Posłanka Lewicy Razem uważa, że w sytuacji pandemicznej powinniśmy patrzeć na świat, nie tylko na Polskę. – Pandemia jest globalna. Jeśli Polska nie przyczyni się do tego, żeby inne kraje nie tylko Europy ale i wszystkich kontynentów miały zapewnione szczepionki, to niestety wirus może tak zmurować, że szczepionki nie będą skuteczne. My od początku mówiliśmy, ze należy uwolnić licencje, uwolnić patenty na szczepionki, żeby każdy kraj i każda fabryka, która jest w stanie wyprodukować szczepionki, mogła to robić. Niezależnie czy mówimy o Kongo, Indiach czy o Polsce – mówiła Marcelina Zawisza.

Naszego gościa pytaliśmy też o projekt „Zdrowa praca”.

- Minister zdrowia powiedział, że około 50% zachorowań pochodzi z zakładów pracy, tym bardziej w czasach pandemii powinniśmy zwrócić uwagę na to jak pracujemy w jakich warunkach jakie są możliwości przejścia na chorobowy w chwili kiedy mamy objawy grypy czy koronawirusa, bo te objawy pierwsze są bardzo podobne i trudno je zweryfikować.

- Jako Lewica mamy propozycję, żeby na czas trwania pandemii zawiesić możliwość zwalniania pracownika z powodu długotrwałej absencji w pracy. Część pracodawców zaczęła wysyłać pracownikom, którzy są na długotrwałych urlopach albo tych którzy często korzystają z urlopu, takie informacje, że na podstawie kodeksu pracy mogą zostać zwolnieni. To oczywiście prawda, ale to trochę barbarzyństwo, bo teraz wszyscy powinniśmy dbać o zdrowie – mówiła poseł Zawisza.

Kolejne tematy jakie poruszyliśmy w programie to praca w Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpis sędzi TK Krystyny Pawłowicz na portalu społecznościowym o transpłciowym dziecku. Wpis wywołał wielką burzę, sędzia Pawłowicz przeprosiła i go usunęła, jednak Lewica nie zamierza odpuścić i skieruje sprawę do prokuratury.

Zobacz także

2021-05-07, godz. 18:47 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:38 Jerzy Czerwiński o możliwych scenariuszach w senacie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Posiedzenie Senatu mamy w dniach 12-14 maja, ale z anonsów kierownictwa senatu wynika, że raczej na tym posiedzeniu ta ustawa nie będzie rozpatrywana, chociaż… » więcej 2021-05-07, godz. 09:35 Dr Bartłomiej Machnik o sytuacji w koalicji rządzącej i w opozycji po głosowaniu ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Jeśli chodzi o rządzących to jest bez zmian. Mniejsze ugrupowania chcą po prostu pokazać swoją podmiotowość. A w przypadku opozycji, to odsądzanie Lewicy… » więcej 2021-05-06, godz. 18:53 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tym jak mądrze wykorzystać pieniądze, które trafią do nas… Naszymi gośćmi byli dr Witold Potwora (ekonomista, WSZiA Opole), dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kulis (opolska loża BCC) oraz Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący… » więcej 2021-05-06, godz. 12:42 Wicepremier Jarosław Gowin o konwencjach Porozumienia w regionach i sytuacji w Zjednoczonej Prawicy - Wspaniale, że doskonale rozwija się Warszawa, Wrocław czy mój rodzinny Kraków, ale równie ważne są takie miasta jak Opole, Kluczbork czy Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2021-05-06, godz. 12:14 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Andrzejem Szejną, wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy o… Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Temat rozmowy dotyczył wtorkowego głosowania… » więcej 2021-05-06, godz. 09:56 Longin Bartnik o o tym, że unijny Fundusz Odbudowy to zdaniem Konfederacji fundusz zadłużenia - To jest Fundusz Zadłużenia. Niemcy w imieniu Europy będą zaciągać długi, a Europa będzie te długi spłacać – powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-06, godz. 09:43 Marcin Ociepa o dyskusji o polityce zagranicznej z udziałem ekspertów w Opolu i głosowaniu w sejmie na temat FO - Konferencje są pomyślane tak, aby ważne tematy krajowe i międzynarodowe podnosić w regionach, czyli żeby pokazać, że dyskusja o wyzwaniach współczesnego… » więcej 2021-05-05, godz. 18:13 Józef Swaczyna, starosta strzelecki zarazem prezes tamtejszego Zarządu Powiatowego OSP, o sytuacji Ochotniczych Straży… Stulecie działalności obchodzi Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W Polsce jest ponad 16 tysięcy jednostek tej formacji służącej społeczeństwu… » więcej 2021-05-05, godz. 13:09 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski, o funduszach unijnych i Krajowym Planie… Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma to wpływ na uruchomienie unijnego Funduszu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »