Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa…
2021-04-02, 20:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, o historii i współczesności miejsca związanego z kardynałem Stefanem Wyszyńskim

Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Grota Lurdzka Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
25 lat minęło od erygowania Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Kult tego świętego w tym miejscu sięga XIX wieku. Miejscowy klasztor zapisał się w historii Polski uwięzieniem Prymasa Tysiąclecia, którego przetrzymywały tam komunistyczne władze.
- Minęło 25 lat, kiedy ówczesny biskup Alfons Nossol podpisał dekret erygujący nasze miejsce kultu do rangi sanktuarium. Kult ten był tutaj już od 1852 roku. Przyszli tutaj franciszkanie, wtedy jeszcze alkantaryni. Wówczas brat Piotr namalowała obraz św. Józefa. Od tego czasu rozpoczął się kult tego świętego. Uwieńczeniem było erygowanie sanktuarium. Od 25 lat jeszcze bardziej zauważa się napływ pielgrzymów i kult ten cały czas się rozwija - powiedział o. Dawid Zmuda, gwardian, kustosz Sanktuarium św. Józefa w prudnickim lesie.

W 1891 roku nieopodal klasztoru powstała Droga Krzyżowa. Kalwarię tą wybudowano w postaci dużych, murowanych kapliczek.

- Późniejsza historia kalwarii, klasztoru i kościoła jest trochę nieciekawa, bo miejsce to bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. Gdy w 1945 roku przechodził tutaj front mocno zostały uszkodzone stacje Drogi Krzyżowej, kościół i klasztor. Potem odbudowali to bracia, ale niedługo tym się cieszyli. W 1954 roku przyszli komuniści i zabrali klasztor. Dali nam dwa tygodnie na opuszczenie tego miejsca. Przygotowali je na więzienie dla kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszystko zdemolowano. Zniszczono m.in. stacje Drogi Krzyżowej. Nie udało im się wysadzić wybudowanej w 1903 roku miniatury Groty Lurdzkiej i 14 stacji Drogi Krzyżowej. Franciszkanie wrócili tutaj w 1957 roku. Przez długi czas na kalwarii stały słupki z płaskorzeźbami. Przed dwoma laty ówczesny gwardian Wit Bołd wybudował z braćmi nowe stacje Drogi Krzyżowej z czerwonego piaskowca. Ludzie chętnie przechodzą po tej kalwarii i modlą się. Jest to część sanktuarium, która bardzo konkretnie służy wiernym - mówi gwardian klasztoru.

Z klasztorem franciszkanów w prudnickim lesie związana jest postać Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Również w czasie Świąt Wielkanocnych można indywidualnie zwiedzać celę, w której był więziony. Oczekiwane jest wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia. Z powodu pandemii w ubiegłym roku odwołano związane z tym warszawskie uroczystości.

- W kuluarach mówi się, że beatyfikacja ta będzie w tym roku. Jednak trzeba brać pod uwagę rozwój pandemii. Mam nadzieję, że to się uda. Oficjalnie nic nie wiadomo – dodał kustosz prudnickiego sanktuarium.

Transmisje uroczystości religijnych z Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie można oglądać za pośrednictwem Internetu.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »