Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu…
2021-03-31, 17:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku, o 25 latach działalności tej placówki dla niepełnosprawnych

Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Środowiskowe Dom Samopomocy zaczęły powstawać od 1994 roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Placówki te działają w formie pobytu dziennego. Uczestnicy przebywają tam osiem godzin. Na Opolszczyźnie kolejny już ŚDS otwarto niedawno w Grodkowie.
Prudnicki ŚDS znajduje się w dawnym, poniemieckim kasynie wojskowym. Jest to obiekt zabytkowy.

- Nasz dom powstał na bazie działalności stowarzyszenia, które od 1992 roku w tym budynku prowadziło rehabilitację osób niepełnosprawnych. Na remonty, różne inwestycje wydaliśmy od 2008 roku blisko cztery miliony złotych. Tyle pochłonęło dostosowanie tego budynku do wymaganych ustawą i rozporządzeniem standardów. Powstanie tego obiektu datowane jest na rok 1903. Wszelkie zamiany muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Nawet ogrodzenie frontowe jest wpisane do rejestru zabytków. Udało nam się uzyskać zezwolenie m.in. na budowę windy. Ta duża inwestycja kosztowała 700 tysięcy złotych. Pieniądze na te remonty i dostosowanie obiektu pochodzą z ministerstwa. ŚDS są zadaniami rządowymi zlecanymi do prowadzenia gminom. Nasza palcówka od trzech lat posiada pełny standard. Dotyczy to wyposażenia, wymaganych pomieszczeń, usunięcia barier architektonicznych – powiedział Tadeusz Piątkowski, kierownik ŚDS w Prudniku.

Obecnie ŚDS w Prudniku pracuje w reżimie sanitarnym wynikającym z pandemii. Jego podopieczni ustrzegli się zachorowań na COVID-19. Przez pięć dni w tygodniu uczestnicą w różnych zajęciach uspołeczniających.

- Swoim zakresem działalności obejmujemy też sąsiednie gminy powiatów prudnickiego oraz nyskiego. Mamy 60 uczestników. To jest maksymalna liczba jaką dopuszcza rozporządzenie standaryzacyjne – dodał Tadeusz Piątkowski.

Do końca 2018 roku ŚDS miały czas na dostosowanie się do obowiązujących standardów. Wiele z nich nie spełniło określonych przepisami wymogów. Dlatego termin ten wydłużono do końca przyszłego roku.
Z Tadeuszem Piątkowskim rozmawia Jan Poniatyszyn
Tadeusz Piątkowski, kierownik, ŚDS w Prudniku, 25-lecie działalności, ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, niepełnosprawni, zadanie rządowe, gmina, Popołudniowa Loża Radiowa, Radio Opole

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »