Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu…
2021-03-31, 17:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Tadeusz Piątkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku, o 25 latach działalności tej placówki dla niepełnosprawnych

Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tadeusz Piątkowski [zdj. Jan Poniatyszyn]
Środowiskowe Dom Samopomocy zaczęły powstawać od 1994 roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Placówki te działają w formie pobytu dziennego. Uczestnicy przebywają tam osiem godzin. Na Opolszczyźnie kolejny już ŚDS otwarto niedawno w Grodkowie.
Prudnicki ŚDS znajduje się w dawnym, poniemieckim kasynie wojskowym. Jest to obiekt zabytkowy.

- Nasz dom powstał na bazie działalności stowarzyszenia, które od 1992 roku w tym budynku prowadziło rehabilitację osób niepełnosprawnych. Na remonty, różne inwestycje wydaliśmy od 2008 roku blisko cztery miliony złotych. Tyle pochłonęło dostosowanie tego budynku do wymaganych ustawą i rozporządzeniem standardów. Powstanie tego obiektu datowane jest na rok 1903. Wszelkie zamiany muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Nawet ogrodzenie frontowe jest wpisane do rejestru zabytków. Udało nam się uzyskać zezwolenie m.in. na budowę windy. Ta duża inwestycja kosztowała 700 tysięcy złotych. Pieniądze na te remonty i dostosowanie obiektu pochodzą z ministerstwa. ŚDS są zadaniami rządowymi zlecanymi do prowadzenia gminom. Nasza palcówka od trzech lat posiada pełny standard. Dotyczy to wyposażenia, wymaganych pomieszczeń, usunięcia barier architektonicznych – powiedział Tadeusz Piątkowski, kierownik ŚDS w Prudniku.

Obecnie ŚDS w Prudniku pracuje w reżimie sanitarnym wynikającym z pandemii. Jego podopieczni ustrzegli się zachorowań na COVID-19. Przez pięć dni w tygodniu uczestnicą w różnych zajęciach uspołeczniających.

- Swoim zakresem działalności obejmujemy też sąsiednie gminy powiatów prudnickiego oraz nyskiego. Mamy 60 uczestników. To jest maksymalna liczba jaką dopuszcza rozporządzenie standaryzacyjne – dodał Tadeusz Piątkowski.

Do końca 2018 roku ŚDS miały czas na dostosowanie się do obowiązujących standardów. Wiele z nich nie spełniło określonych przepisami wymogów. Dlatego termin ten wydłużono do końca przyszłego roku.
Z Tadeuszem Piątkowskim rozmawia Jan Poniatyszyn
Tadeusz Piątkowski, kierownik, ŚDS w Prudniku, 25-lecie działalności, ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, niepełnosprawni, zadanie rządowe, gmina, Popołudniowa Loża Radiowa, Radio Opole

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »