Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-03-16, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski, o szkolnictwie branżowym i kształceniu ustawicznym

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Opolszczyzna ma najwyższy wśród województw odsetek absolwentów szkół zawodowych oraz techników. Natomiast niższe od średniej krajowej jest uczestnictwo mieszkańców w kształceniu ustawicznym. W regionie nadal występuje deficyt specjalistów w zawodach technicznych i okołomedycznych.
Dyrektorzy techników i szkół branżowych poszukują pracodawców, którzy zapewnią uczniom praktyczną naukę zawodu.

- Przykładem świetnej współpracy z zakładami pracy jest Zespół Szkół Medycznych w Prudniku i Zespół Szkół Zawodowych w Krapkowicach. Bardzo ważne jest, aby szkoły kształciły w takich zawodach, które są potrzebne na rynku pracy. Zadowolone z tego są firmy będące inicjatorami takich klas branżowych. Otrzymują pracowników, których już nie muszą przysposabiać, którzy są wykwalifikowania i mogą być szybko zatrudnieni. Temu generalni powinno służyć szkolnictwo zawodowe. Jednak takich klas patronackich mamy jeszcze za mało – powiedziała Zuzanna Donath - Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podlegają samorządowi województwa. Jakiej pomocy udzielają szkolnictwu zawodowemu?

- Np. RZPWE realizuje projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Od kilku lat doposażone były pracownie kształcenia zawodowego. W ramach wsparcia tzw. kowidowego do wszystkich szkół ponadpodstawowych samorząd województwa przekazał laptopy dla wszystkich nauczycieli. To są milionowe dofinansowania. Dzięki nim nauczyciele otrzymali sprzęt do zdalnej nauki. To są również wyjazdowe starze zawodowe, doradztwo edukacyjne, seminaria planowania kariery. Pomoc ta obejmuje nauczycieli. Mogą oni się też ubiegać o refundację, czy dofinasowanie kosztów studiów podyplomowych - mówiła wicemarszałek województwa.

Jej zdaniem słabe zainteresowanie w regionie kształceniem ustawicznym wynika z pewnej świadomości mieszkańców.

Szkoły branżowe podlegają powiatom. Klasy patronackie funkcjonują również w placówkach oświatowych powiatu kluczborskiego.

- Przykładem są technika o profilu mechatronik, elektryk, żywienia i usług gastronomiczny. Kluczborskie firmy wspierają szkoły, aby kształciły potrzebną im kadrę. Oni też potrzebować będą odpowiednich fachowców – stwierdził Mirosław Birecki, starosta kluczborski.

Problemem staje się deficyt nauczycieli zawodu. W szkołach prawie nie zatrudniają się osoby z wykształceniem technicznym. Powodem są niskie zarobki oraz przepisy wymagające kwalifikacji pedagogicznych. Rynek komercyjny zdecydowanie wygrywa z oświatą. Braki te pogłębiają też odchodzący na emeryturę nauczyciele szkół branżowych.

- Bardzo ciężko jest np. znaleźć informatyka, który chciałby uczyć młodzież. Zarobki w firmach są o wiele wyższe. To jest problem ogólnopolski. Zabezpieczamy pieniądze na przekwalifikowanie się nauczycieli. Dyrektorzy naszych szkół starają się też dostosować kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy. W tym roku planujemy utworzenie w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 nowego kierunku, a będzie to technik automatyk. W nauczaniu wprowadzane są też różne innowacje. Np. jest to wykorzystanie technologii IT w programowaniu podzespołów mechatronicznych – powiedział starosta kluczborski.

Kształcenie ustawiczne odbywa się w Kluczborku, w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Ta oferta uzależniona jest od zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek szkoły policealnej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej.

Starosta kluczborski mówił też o przyczynach problemów kadrowych miejscowego szpitala powiatowego.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »