Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku…
2021-03-05, 20:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organizacji

Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów Opolszczyzna jest w krajowej czołówce.
- Poza działkowcami jesteśmy chyba największą organizacją społeczną w kraju. Na poziomie ogólnopolskim zrzeszamy 620 tys. członków. W tym jest 36,5 tys. młodych ludzi do 16 roku życia. Na Opolszczyźnie mamy 25,5 tys. wędkarzy. Jest to piąta wielkość w kraju. Mamy 72 koła, które liczą nawet do 1500 członków. W Polsce jesteśmy jednym z większych użytkowników wód. Mamy ich w użytkowaniu prawie 10 tys. hektarów. Są to jeziora, zbiorniki pożwirowe i rzeki. Mam też 214 hektarów własnych akwenów. Jest to 1/7 wód będących w posiadaniu PZW. Wychodzimy z założenia, że wody należy kupować, aby móc w przyszłości oprzeć się potencjalnym zmianom warunków dzierżawy od państwa. Zajmujemy się krzewieniem i organizacją wędkarstwa. Prowadzimy także zarybianie. W minionym roku wydaliśmy na ten cel 1,7 mln złotych. Mamy szeroko rozwiniętą działalność sportową. Opolszczyzna jest potentatem w sporcie wędkarskim. Sprzyjają temu nasze warunki terenowe. Czasy kiedy wędkarz był spostrzegany jako średnio trzeźwy człowiek w gumofilcach już dawno minęły – powiedział Wiesław Miś, prezes Okręgu PZW w Opolu.

Również na Opolszczyźnie znaczącym problemem dla PZW jest kłusownictwo. Głównym powodem tego są wysokie ceny ryb. Przy takim areale akwenów wędkarskich niewystarczająca jest też liczba strażników Państwowej Straży Rybackiej. Kłopotliwe są również relacje z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które zarządza środowiskiem wodnym.

- Wody Polskie i PZW skazane są na współpracę. Jednaka występuje tutaj klasyczny konflikt interesów. Wody Polskie chcą jak najwięcej od nas uzyskać. PZW chce jak najmniej płacić za korzystanie z zasobów Wód Polskich. Rozumiemy, że opłaty te można rewaloryzować. Jednak opłaty te wzrastają skokowo. Podnoszone są nawet kilkunastokrotnie – powiedział Wiesław Miś.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »