Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku…
2021-03-05, 20:04 Autor: Jan Poniatyszyn

Wiesław Miś, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu o sukcesach i problemach tej społecznej organizacji

Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
Wiesław Miś [fot. Barbara Więcek]
PZW jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Pod względem wędkarskich osiągnięć sportowych, liczby członków i użytkowanych akwenów Opolszczyzna jest w krajowej czołówce.
- Poza działkowcami jesteśmy chyba największą organizacją społeczną w kraju. Na poziomie ogólnopolskim zrzeszamy 620 tys. członków. W tym jest 36,5 tys. młodych ludzi do 16 roku życia. Na Opolszczyźnie mamy 25,5 tys. wędkarzy. Jest to piąta wielkość w kraju. Mamy 72 koła, które liczą nawet do 1500 członków. W Polsce jesteśmy jednym z większych użytkowników wód. Mamy ich w użytkowaniu prawie 10 tys. hektarów. Są to jeziora, zbiorniki pożwirowe i rzeki. Mam też 214 hektarów własnych akwenów. Jest to 1/7 wód będących w posiadaniu PZW. Wychodzimy z założenia, że wody należy kupować, aby móc w przyszłości oprzeć się potencjalnym zmianom warunków dzierżawy od państwa. Zajmujemy się krzewieniem i organizacją wędkarstwa. Prowadzimy także zarybianie. W minionym roku wydaliśmy na ten cel 1,7 mln złotych. Mamy szeroko rozwiniętą działalność sportową. Opolszczyzna jest potentatem w sporcie wędkarskim. Sprzyjają temu nasze warunki terenowe. Czasy kiedy wędkarz był spostrzegany jako średnio trzeźwy człowiek w gumofilcach już dawno minęły – powiedział Wiesław Miś, prezes Okręgu PZW w Opolu.

Również na Opolszczyźnie znaczącym problemem dla PZW jest kłusownictwo. Głównym powodem tego są wysokie ceny ryb. Przy takim areale akwenów wędkarskich niewystarczająca jest też liczba strażników Państwowej Straży Rybackiej. Kłopotliwe są również relacje z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które zarządza środowiskiem wodnym.

- Wody Polskie i PZW skazane są na współpracę. Jednaka występuje tutaj klasyczny konflikt interesów. Wody Polskie chcą jak najwięcej od nas uzyskać. PZW chce jak najmniej płacić za korzystanie z zasobów Wód Polskich. Rozumiemy, że opłaty te można rewaloryzować. Jednak opłaty te wzrastają skokowo. Podnoszone są nawet kilkunastokrotnie – powiedział Wiesław Miś.

Zobacz także

2021-04-23, godz. 10:08 Anna Zalewska o umowach jakie Komisja Europejska zawiera z producentami szczepionek, Zielonym Certyfikacie, rezolucji europosłów… - Trwa analiza prawna i myślę, że będzie bardzo skomplikowana. UE i KE powinna być konsekwentna, jeśli podpisuje złe umowy i pozwala na dyktat firm farmaceutycznych… » więcej 2021-04-22, godz. 17:32 Radiowa debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o wstępnych założeniach wpisujących pracę zdalną do kodeksu… W czerwcu minie rok od pierwszych zapowiedzi o przeniesieniu przepisów dotyczących pracy zdalnej do Kodeksu Pracy. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało… » więcej 2021-04-22, godz. 12:09 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską o sporze wokół tablicy… - Burmistrz Głogówka postanowił starą i zniszczoną tablicę wymienić i dodać nową z nową inskrypcją "Polskim patriotom wyrazy hołdu składają mieszkańcy… » więcej 2021-04-22, godz. 10:25 Józef Swaczyna o punkcie szczepień w Strzelcach Opolskich, uroczystościach na Górze św. Anny i sprawie tablicy w … - Przygotowano 6 stanowisk, mamy też namioty gdzie będziemy weryfikować ludzi. Najgorsze ze nie ma szczepionek i chętnych. To jest przykre, mamy około 400-500… » więcej 2021-04-22, godz. 09:41 Tomasz Halski o tym jak wygląda system szczepień na opolskim Toropolu - W punkcie jest 2,5 tys. dawek, w piątek dojedzie kolejna dostawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Tomasz Halski, koordynator prac w punkcie szczepień… » więcej 2021-04-21, godz. 20:38 Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka, o nieudanej próbie reorganizacji sieci szkół w tej gminie Rada Miejska Ozimka przegłosowała intencyjne uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku oraz w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej… » więcej 2021-04-21, godz. 19:21 Dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego… W Popołudniowej Loży Radiowej nawiązaliśmy do sporu wokół tablicy pamiątkowej, która w Głogówku miała uczcić setną rocznicę wybuchu III Powstania… » więcej 2021-04-21, godz. 14:41 Dorota Piechowicz-Witoń o roli organizacji pozarządowych w życiu samorządów lokalnych - Niezależnie jaka kwota z 1% procenta trafi do organizacji, to zawsze jest pomoc - mówiła w Południowej Loży Radiowej Dorota Piechowicz-- Witoń, naczelnik… » więcej 2021-04-21, godz. 13:55 Mirosław Kurz z RZGW Gliwice o cenach za wodę i ścieki na Opolszczyźnie i procesie zatwierdzania wniosków, które… - Liczba złożonych wniosków taryfowych to 37, z czego zweryfikowano 7. Jest 15 wydanych decyzji, w tym 5 negatywnych, jedno postępowanie umorzone, a w zakresie… » więcej 2021-04-21, godz. 10:06 Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia o konwencji i kongresie tej partii, a także o energetyce i Elektrowni Opole - Postawiliśmy tezę jeszcze w grudniu ubiegłego roku, że potrzebne jest nowe otwarcie, także w wymiarze programowym i politycznym w kraju, o czym starałem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »