Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS…
2021-02-12, 18:58 Autor: Jan Poniatyszyn

Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS, o strategii regionu w wydatkowaniu europejskich funduszy w nowej perspektywie finansowej

Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
736 mln euro z Unii Europejskiej trafi na Opolszczyznę w latach 2021-2027. W tej puli są też pieniądze, które Polska w ramach składki wpłaca do unijnego budżetu.
- Dla porównania w latach 2014-2020 z krajowych programów rozwojowych, czyli tych nie unijnych, na Opolszczyznę wpłynęły 782 mln euro. Było to o 50 mln więcej niż przez siedem lat z środków europejskich – podała Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych Praw i Sprawiedliwości opolskiego sejmiku.

Wiele mówi się o polityce zrównoważonego rozwoju Opolszczyzny. Czy uwzględnia to zapowiadany podział unijnych funduszy na przyszłe lata?

- Stwierdzenie „zrównoważony" to jest ostatni przymiotnik, jakim można by określić politykę zarządu województwa w minionych latach. Dzisiaj marszałek województwa mówił o podzieleniu Opolszczyzny na pięć subregionów, które będą ze sobą współpracować. Jako przykład podał Kluczbork i Kędzierzyn–Koźle, które są rządzone przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Opolski „półksiężyc biedy” skoncentrowany w trzech regionach dużo mniej skorzystał z możliwości dofinasowania i współpracy z marszałkiem województwa. Nowa strategia regionu nie zapowiada jakiegoś głębokiego nacisku na równoważenie wschodniej i zachodniej części Opolszczyzny. Jak wiemy, w krajowych strategiach rozwoju spora część sił i środków jest kierowana do bardziej zaniedbanych części Polski np. tej tzw. ściany wschodniej – powiedziała Martyna Nakonieczny.
J
akie ważne aspekty życia mieszkańców Opolszczyzny wymagają dodatkowego wsparcia, a nie uwzględniają tego plany władz samorządowych regionu? Zapytaliśmy o to radną PiS: - Przyjrzyjmy się np. temu, co jest dla nas najważniejsze, co jest największą bolączką, czyli demografii, wszystkim związanym z tym programom, które się nie powiodły przez ostatnie lata. W obecnej strategii województwa nie ma właściwie żadnego celu operacyjnego, który mógłby próbować rozwiązać problemy demograficzne. To jest ten największy ból. To, co jest sporą wadą tej strategii, to skierowanie bardzo dużych sił na rozwój aglomeracji opolskiej, co dzieje się zawsze kosztem mniejszych ośrodków.

Martyna Nakonieczny mówiła też o propozycjach, które radni opozycji w opolskim sejmiku zgłosili do realizacji w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dotyczy to głównie inwestycji drogowych, których nie uwzględniły władze samorządu województwa.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »