Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS…
2021-02-12, 18:58 Autor: Jan Poniatyszyn

Martyna Nakonieczny, radna opolskiego sejmiku z PiS, o strategii regionu w wydatkowaniu europejskich funduszy w nowej perspektywie finansowej

Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
736 mln euro z Unii Europejskiej trafi na Opolszczyznę w latach 2021-2027. W tej puli są też pieniądze, które Polska w ramach składki wpłaca do unijnego budżetu.
- Dla porównania w latach 2014-2020 z krajowych programów rozwojowych, czyli tych nie unijnych, na Opolszczyznę wpłynęły 782 mln euro. Było to o 50 mln więcej niż przez siedem lat z środków europejskich – podała Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych Praw i Sprawiedliwości opolskiego sejmiku.

Wiele mówi się o polityce zrównoważonego rozwoju Opolszczyzny. Czy uwzględnia to zapowiadany podział unijnych funduszy na przyszłe lata?

- Stwierdzenie „zrównoważony" to jest ostatni przymiotnik, jakim można by określić politykę zarządu województwa w minionych latach. Dzisiaj marszałek województwa mówił o podzieleniu Opolszczyzny na pięć subregionów, które będą ze sobą współpracować. Jako przykład podał Kluczbork i Kędzierzyn–Koźle, które są rządzone przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Opolski „półksiężyc biedy” skoncentrowany w trzech regionach dużo mniej skorzystał z możliwości dofinasowania i współpracy z marszałkiem województwa. Nowa strategia regionu nie zapowiada jakiegoś głębokiego nacisku na równoważenie wschodniej i zachodniej części Opolszczyzny. Jak wiemy, w krajowych strategiach rozwoju spora część sił i środków jest kierowana do bardziej zaniedbanych części Polski np. tej tzw. ściany wschodniej – powiedziała Martyna Nakonieczny.
J
akie ważne aspekty życia mieszkańców Opolszczyzny wymagają dodatkowego wsparcia, a nie uwzględniają tego plany władz samorządowych regionu? Zapytaliśmy o to radną PiS: - Przyjrzyjmy się np. temu, co jest dla nas najważniejsze, co jest największą bolączką, czyli demografii, wszystkim związanym z tym programom, które się nie powiodły przez ostatnie lata. W obecnej strategii województwa nie ma właściwie żadnego celu operacyjnego, który mógłby próbować rozwiązać problemy demograficzne. To jest ten największy ból. To, co jest sporą wadą tej strategii, to skierowanie bardzo dużych sił na rozwój aglomeracji opolskiej, co dzieje się zawsze kosztem mniejszych ośrodków.

Martyna Nakonieczny mówiła też o propozycjach, które radni opozycji w opolskim sejmiku zgłosili do realizacji w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dotyczy to głównie inwestycji drogowych, których nie uwzględniły władze samorządu województwa.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »