Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka…
2020-07-17, 15:33 Autor: Witold Żurawicki

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej o tworzeniu fresków w ramach międzynarodowego projektu

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej
Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o międzynarodowym projekcie w którym biorą udział trzy uczelnie: opolska Wyższa Szkoła Bankowa, uczelnia z Eberswalde w Niemczech i z Litomyśla w Czechach.
Celem projektu „European Reflection in Fresco” realizowanego w programie Erasmus jest współpraca przy nauce i tworzenia fresków klasyczną metodą z czasów Michała Anioła.

- To jest metoda, która polega na ciężkiej pracy. I to naprawdę są freski, bo większość ludzi, którzy z nami rozmawiają, używają zamiennie słów "mozaika", "mural" , "graffiti", a freski to nie jest po prostu przykrywanie płaskich powierzchni farbą. Do malowania fresków używa się pigmentów mineralnych, które są rozcierane na zawiesinę i maluje się pędzlami z bobrowego ogona albo uszu dzika. Przygotowanie tej całej podstawy to jest wyprodukowanie czterech warstw tynku, które są nakładane po sobie na powierzchnie - opowiadała Alicja Wujec - Kaczmarek z WSB.

W Opolu są już 3 freski - w II Liceum Ogólnokształcącym, w świetlicy oraz przy gabinecie dyrektor i kolejny, który rozpoczął projekt w I LO im. Kopernika. - Kolejny powstanie w Litomyślu i być może powstanie zewnętrzny fresk w Opolu. Na temat lokalizacji prowadzone są negocjacje - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z WSB.

W projekcie uczestniczy strona czeska, którą w naszej audycji reprezentowała Sarka Kucherova z Litomyśla. Podkreślała, że współpraca międzynarodowa trwa już kilkanaście lat.

- Nasza szkoła pedagogiczna zaczeła współpracę z niemieckimi partnerami już około 15-16 lat temu. Ona opierała się na wymianach szkolnych, w której nauczyciele i uczniowie odwiedzali swoje szkoły i zostawali tam dwa tygodnie. To nie było jeszcze finansowane przez programy Erasmusa tylko przez czesko-niemiecką fundację.

Ale dwa lata temu niemiecka szkoła przyjechała do Litomyśla i wtedy też podkreślała, że chce uczestniczyć w programach Erasmusa. Erasmus wymaga trojki partnerów i potrzebowali jeszcze kogoś. Trzy dni później pojechałam na pewną konferencję a tam poznałam Alicję Wujec-Kaczmarek i tak rozpoczął się nasz projekt - opowiadała Sarka Kucherova.

Wszystkie panie zgodnie podkreślały, że wielką korzyścią projektu jest mozliwość poznawania ludzi, kultur i nawiązywanie przyjaźni.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »